DZIECKO

Jak wybrać krzesełko do karmienia dla dziecka?

shutterstock_415239778

Rozwój Twojego dziecka zależy nie tylko od niego samego, ale również od warunków, w jakich dane mu będzie dorastać. Nauka jedzenia to jedna z najważniejszych czynności, jaką maluch nabywa w czasie pierwszych lat życia. Bardzo przydatne w nabywaniu tej umiejętności jest oczywiście krzesełko, które Tobie pozwoli ruchliwego bobasa utrzymać w jednym miejscu a jemu zagwarantuje odpowiednią wygodę podczas spożywania smacznych, codziennych posiłków.

shutterstock_169927829

 

Krzesełko dla dziecka

Na co zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniego krzesełka? Jakie cechy takiego krzesełka są najbardziej przydatne? Oto kilka wskazówek.

  • Najpopularniejsze – plastikowe. Sprawdzają się dość dobrze. Są lekkie, łatwe w czyszczeniu. Często posiadają materiałowe nakładki wypełnione miękką pianką, która jest bardzo ważna dla wygody dziecka. Proste modele osadzone na długich nóżkach, które nie posiadają pokrycia mogą być zbyt twarde na bobasa i np. odciskać krawędź siedziska na nóżkach. Gdy dziecko jest większe, możesz z nim ubarwić plastikowe siedzisko naklejkami z bajkowymi postaciami czy ulubionymi zwierzakami, co może rozbudzić jego kreatywność.
  • Drewniane krzesełka dla dziecka są teoretycznie bardziej trwałe, lecz trochę cięższe, co rzutuje na to, iż trudniej się je przestawia. Powinny posiadać jakąś wkładkę lub dodatkowe poszycie, ponieważ drewniana powierzchnia również jest średnio wygodna.
  • Pokrycie krzesełka jest niezwykle istotne. Mimo, że sam plastik czy drewno jest najłatwiej wyczyścić, musisz pamiętać o tym, że jeśli dziecku nie będzie wygodnie to ono samo będzie niespokojne. Miękka pianka to najczęściej wykorzystywane wypełnienie. Jest ono pokryte albo tkaniną (trudniejsza w użytkowaniu, trzeba ją często prać) lub powierzchnią nieprzemakalną, którą wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką, by usunąć zabrudzenia. Pozytywne kolory i radosne wzory umieszczone na materiale dodatkowo pomogą dziecku rozwijać wyobraźnię.
  • Krzesełka dla dzieci występują w różnych wersjach, które posiadają:

– Proste, zdejmowane tacki, czyli najprostszy wariant. Na takiej powierzchni jest dość dużo miejsca nie tylko na posiłek, ale i na zabawki dziecięce.         Jeśli tacka jest demontowana, można z powodzeniem dosunąć krzesełko do stołu i sprawić, by cała rodzina mogła spożyć wspólny posiłek. Dla młodszego dziecka dużo osób to dużo frajdy a dla starszego malucha poczucie, że jest się ważną osobowością przy stole.

– Tacki z dodatkową, zdejmowaną nakładką. Jest w niej zwykle specjalnie oddzielone miejsce na posiłek oraz na napoje. To praktyczne rozwiązanie – górną warstwę można wyjąć i umyć a w międzyczasie dziecko dalej ma tackę, na której je posiłek.

  • Kółka – czyli coś, co ma tyle zwolenników, ile przeciwników. Montowane szczególnie w plastikowych krzesełkach ułatwiają jego przesuwanie. Muszą mieć jednak dodatkową blokadę, by dziecko siedzące w środku nie mogło nim poruszać. Z kolei wadą tej funkcji jest fakt, że mogą porysować delikatną powierzchnię podłogi.
  • Nie zapominaj o bardzo ważnych elementach krzesełka – są nimi pasy, które powinny mieć wybór montażu na różnym poziomie w zależności od wieku czy wysokości dziecka. Dzięki nim maluszek będzie bardziej bezpieczny jeśli lubi wiercić się podczas posiłku. Bardzo przydatne są też pasy lub deseczki między nóżkami, dzięki którym bobas „nie zjedzie” z siedzenia szczególnie wtedy, gdy nakładka jest wykonana ze śliskiego materiału. Dobrze jest, gdy krzesełko posiada też podkładkę/deseczkę pod nogi – gdy dziecko jest starsze może wygodnie oprzeć się na nim. Często można się spotkać także z funkcją odchylania oparcia, ale nie jest ona aż tak niezbędna, ponieważ bez tego produkt też będzie praktyczny i wygodny w użytkowaniu chyba, że dziecko lubi w krzesełku również wypoczywać.
  • Wielofunkcyjne krzesełka dla dzieci sprawdzają się różnie. Zarówno w wersji plastikowej jak i drewnianej zdarzają się takie modele, które można rozłożyć w późniejszym czasie na stoliczek i krzesełko. Nie jest to zawsze udane połączenie, bo choć krzesełko zwykle bywa wygodne to stolik wyposażony w kilka poziomych przegródek nie zawsze pozwala dziecku dobrze dosunąć się do blatu, a więc jego zabawa nie będzie tutaj całkiem wygodna.

 

krzeselka-do-karmienia-dla-dzieci

 

Kupując krzesełko do karmienia nie spodziewaj się, że Twoje dziecko będzie w nim pięknie i grzecznie jadło każdy posiłek. Niektóre dzieci wręcz nie znoszą takiego ograniczenia, dlatego jeśli bobas poczuje niechęć do krzesełka, najlepiej stopniowo zachęcać go do korzystania z niego w różny sposób. Ułóż na blacie ulubione zabawki lub jakiś nowy gadżet, który go zainteresuje. Uwaga skupiona na ciekawym przedmiocie może skutecznie ułatwić podawanie jedzenia w początkowej fazie korzystania z krzesełka.

Podobne wpisy

Brak komentarzy

Zostaw komentarz