DZIECKO

Nauka jedzenia – jak się do tego dobrze przygotować?

dziecko-je-obiad

Nauka jedzenia – ten etap w życiu czeka każde dziecko. W końcu trzeba się kiedyś usamodzielnić! Korzystanie z nocniczka, mycie ząbków, jedzenie łyżeczką i widelcem to jedne z najważniejszych umiejętności, jakie maluch nabywa w czasie pierwszych kilkunastu miesięcy. Każda z tych czynności wydaje się banalnie prosta, niestety w praktyce często okazuje się to trudne zarówno dla dziecka jak i samego rodzica.

dziewczynka-je-obiad

Cierpliwości!

Jak to się zwykło mówić „Nie od razu Kraków zbudowano”. I tak właśnie jest. Na wszystko trzeba dać sobie odpowiednią ilość czasu. Z pewnością jest wiele dzieci, które już w pierwszych chwilach będą wiedzieć jak obsługiwać się łyżką i widelcem, ale jeśli Twój maluch ma z tym trudności, wykaż się przede wszystkim cierpliwością. W większości przypadków pierwsze próby usamodzielnienia dziecka w porze obiadowej kończą się ubarwieniem pokojowej, jadalnianej czy kuchennej przestrzeni dużą ilością jedzenia na podłodze, ścianach i każdego zakamarka, do którego mogło tylko dotrzeć. To nic, trzeba się pogodzić z myślą, że w początkowej fazie nauki sprzątanie po dziecku będzie bardziej intensywne, ale pomyśl – w przyszłości czekają Cię o wiele gorsze rzeczy, więc z uśmiechem biegnij po szmatkę!

Jak to się robi?

Miejscem, które jest najbardziej odpowiednie do nauki jedzenia jest oczywiście krzesełko, w dodatku takie, z którego łatwo usuniesz większą ilość plam. Duży śliniaczek jest tu wprost niezbędny, warto zdecydować się też na modele, które posiadają u dołu specjalną zakładkę, w której zbiera się nagromadzony na śliniaku pokarm. Zmniejszy to prawdopodobieństwo pobrudzenia i oszczędzi Twój czas przeznaczony na sprzątanie. Jeśli Twój maluch jest niecierpliwy, im więcej nadruków i kolorów na łyżeczce, widelcu czy miseczce, tym lepiej. Zyskasz wtedy większą szansę na zainteresowanie go tymi atrybutami, dopiero w późniejszym czasie powoli przekonuj go do jedzenia nimi. Ważna jest kwestia samego pokarmu. Na początku nie eksperymentuj, wybieraj sprawdzone dania, które najbardziej smakują dziecku. Gdy już opanuje ono samodzielne jedzenie, można pokusić się o stopniowe wprowadzanie nowości, choć i wtedy nie ma 100% pewności, że niesmaczny obiad nie wyląduje na podłodze czy ścianie. Ale to nic! Pamiętaj, że wiele dzieci to perfekcyjni naśladowcy, czyli uwielbiają robić to samo co inne dzieci lub dorośli. Wykorzystaj ten fakt – gdy maluch je usiądź blisko niego i również coś zjedź. Będzie mu łatwiej zapamiętać każdy ruch i go odwzorować na własnym obiadku. Miej pod ręką pokaźny zapas ściereczek, ręczników czy wilgotnych chusteczek, choć zachowaj pozytywne myśli – może nie będzie tak źle 🙂

Jakie produkty mogą Ci się przydać, gdy na dobre rozpocznie się nauka jedzenia? Długa łyżeczka, widelec, talerz, miseczka lub gotowy zestaw obiadowy z kubeczkiem no i wiele wiele ciekawych nadruków z bajkowymi postaciami, radosnymi rysunkami, ciepłymi barwami. Warto pamiętać, by takie produkty posiadały silikonowe wykończenie w postawie czy uchwytach, dzięki czemu będą bardziej stabilnie osadzone na blacie.

talerze-i-miseczki-dzieciece

Na początku wybierz sztućce plastikowe, wyprofilowane. Później możesz zdecydować się na modele wykonane ze stali z zaokrąglonymi krawędziami, które przypominają już sztućce dla dorosłych.

sztućce dla dzieci

Podobne wpisy

Brak komentarzy

Zostaw komentarz