URZĄDZASZ

Jak urządzić małą kuchnię?

kuchnia

Urządzasz niewielką kuchnię? Nie ulega wątpliwości, że takie pomieszczenie będzie problematyczne w aranżacji. Ciężko pomieścić w niej wszystkie niezbędne rzeczy, co w efekcie powoduje, że wiele kuchennych, niewielkich przestrzeni jest zagraconych, przytłoczonych ilością mebli i sprzętów. Wystarczy jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii, by sprawić, że kuchnia o małym metrażu będzie nie tylko piękna, ale i wygodna w codziennym użytkowaniu.

szafki w kuchni

Jak urządzić małą kuchnię?

Oto kilka najważniejszych wskazówek, które mogą Ci się przydać podczas projektowania niewielkiej kuchni:

  1. Ważny jest dobór kolorów. Jak wiadomo biel i wszystkie jasne odcienie są pożądane w małej kuchni. Najlepszym rozwiązaniem, które jest obecnie jednym z najmodniejszych trendów jest łączenie białych szafek z blatami w naturalnym odcieniu drewna. To połączenie sprawi, że wnętrze nie będzie zbyt jasne a delikatna barwa drewnianych powierzchni stworzy ciepły i przytulny klimat w pomieszczeniu. Jeśli nie lubisz monotonii jasnych kolorów możesz z powodzeniem przełamać biel mebli kolorowymi dodatkami, oczywiście nie przesadzając z ich ilością.
  2. Oświetlenie również pozwoli optycznie powiększyć kuchnię. Zamontowane pod szafkami lub w górnym wieńcu lampki LED dobrze rozjaśnią przestrzeń roboczą a odbijając światło w powierzchni frontów w połysku sprawią, że wnętrze będzie bardziej przestronne.
  3. Bardzo ważny w małej kuchni jest minimalizm. Proste fronty bez uchwytów lub z bardziej dyskretnymi uchwytami będą do takich przestrzeni odpowiednie. Jeśli takie wnętrze wyda Ci się zbyt nudne, możesz zdecydować się na fototapetę umieszczoną na wolnym fragmencie ściany. Dzięki temu uzyskasz ciekawy efekt i sprytnie rozdzielisz miejsce między szafkami.
  4. Mała ilość miejsca może zmusić nas do wykorzystania niestandardowych sprzętów – jednokomorowego zlewu czy mniejszej liczby palników. Nie martw się – taka przestrzeń robocza zapewni Ci większą swobodę podczas gotowania.
  5. Wykorzystaj każdą wolną przestrzeń. Wąskie odstępy w dolnym układzie szafek wykorzystaj do stworzenia wysuwanego cargo, w którym wygodnie pomieścisz produkty spożywcze. W miejscu między górnym i dolnym rzędem mebli zamontuj długi reling, mini półki i koszyczki, czyli wszystko to, co możesz zawiesić na ścianie. Zyskasz wtedy schowki na podręczne rzeczy, które znacznie ułatwią ich porządkowanie. W szafkach narożnych wystarczy zamontować specjalne systemy – półek obrotowych lub wysuwanych, które pozwolą na maksymalne wykorzystanie trudno dostępnej przestrzeni.
  6. Ciekawym rozwiązaniem jest całkowita zabudowa ściany. Może ona opierać się na układzie górnych szafek w podwójnym rzędzie, czyli sięgających aż do sufitu. Coraz popularniejszą a przy tym niezwykle modną opcją staje się zabudowanie całej ściany – od góry do dołu. Umieszczana jest na nich maksymalna liczba szafek, piekarnik czy lodówka obudowana tym samym frontem co reszta mebli. Ten system daje poczucie harmonii, porządku i maksymalnego wykorzystania wolnej przestrzeni przy ścianie.
  7. W małej kuchni idealnie sprawdzają się składane elementy takie jak niewielki stolik z łamanym blatem czy dodatkowy blat roboczy w formie wysuwanej szuflady.
  8. Dobrym rozwiązaniem w niewielkiej przestrzeni jest rezygnacja z szafek z drzwiczkami na rzecz dużej ilości szuflad. Przestrzeń szafek nie zawsze jest do końca jest wykorzystywana np. gdy nad garnkiem pozostaje dużo wolnego miejsca, które ciężko jest wtedy wykorzystać. Szuflady minimalizują ten problem, pozwalając na ulokowanie dużej ilości przedmiotów na różnych poziomach mebla.
  9. Na wewnętrznej stronie szafki, szczególnie tej pod zlewem zamontuj dodatkowe półki i koszyczki – będą one odpowiednim miejscem na produkty do sprzątania i czyszczenia.
  10. Jeśli nie potrzebna Ci duża ilość szafek, warto zdecydować się na gotowe zestawy mebli, również w wersji do małych kuchni, które złożone są z wszystkich najpotrzebniejszych elementów. Przykładem takiej aranżacji jest Zestaw Sara firmy Halmar:

Halmar Kuchnia Zestaw Sara

Podobne wpisy

Brak komentarzy

Zostaw komentarz