PORZĄDEK W DOMU

Jak usuwać plamy w kuchni?

plamy w kuchni

Kuchnia to jedno z najczęściej brudzących się pomieszczeń. Podczas gotowania tłuszcz, plamy i inne zabrudzenia pojawiają się na powierzchni garnków, blatu, kuchenki i innych elementów wyposażenia. Gdy zaschną, tym bardziej ciężko je usunąć. W wielu sytuacjach zamiast chemicznych specyfików można użyć łagodniejszych produktów z domowej półki. Jak je wykorzystać podczas sprzątania kuchennych plam?

kuchnia

Tłuste ściany

Najrzadziej zwracamy na nie uwagę a właśnie na nich najwięcej pozostaje zabrudzeń. Na powierzchni płytek nie zawsze można dostrzec zalegający tłuszcz, dlatego mycie ich wydaje się najmniej ważne. To jak wiadomo poważny błąd – ściany z płytek powinno myć się równie regularnie co naczynia w zlewie. Jak usunąć z nich zabrudzenia? Z rdzą i tłuszczem dobrze poradzi sobie mieszanka soli emskiej z płynem do naczyń w równych proporcjach. Gdy płytki są pokryte delikatną warstwą tłuszczu powinno wystarczyć mycie samym płynem do naczyń.

Czysty blat

Powierzchnia blatu to miejsce najczęściej używane i brudzone. Jest to bardzo problematyczne szczególnie wtedy, gdy jego kolor jest jasny. Kiedy na takim blacie pojawi się trudna plama np. po herbacie, zmieszaj ze sobą sodę i wodę w proporcji 2:1. Stare i zaschnięte zabrudzenia może usunąć ta sama mieszanka z dodatkiem paru kropli wybielacza z chlorem pamiętając, bo po czyszczeniu od razu przemyć blat gorącą wodą, by uniknąć odbarwień.

Stalowy połysk

W czyszczeniu stalowego zlewu lub żeliwnych garnków pomoże woda sodowa. Wystarczy polać nią stalową powierzchnię i wytrzeć miękką, delikatną ściereczką. Przypalone zabrudzenia będą łatwiejsze do usunięcia, gdy taki roztwór wody dodasz do ciepłego naczynia. W przypadku uciążliwego kamienia pojawiającego się na armaturze kuchennej, idealnie sprawdzi się ocet – trzeba namoczyć nim gazę i przyłożyć do pokrytej nim powierzchni na około 15 min. Plamy z rdzy usuniesz za pomocą mieszkanki wody z proszkiem do pieczenia lub soku z cytryny – w ciepłym roztworze namocz gazę i przyłóż do plamy przynajmniej na godzinę.

Piekarnik bez tłuszczu

Zwykle w piekarniku gromadzi się duża ilość tłuszczu a wewnętrzna powierzchnia szybko się przypala. W jego czyszczeniu sprawdzi się ten sam trik, co w przypadku mikrofalówki. Do piekarnika wstaw naczynie wypełnione wodą i ustaw na temperaturę 180 stopni. Wyłącz go po około 20 minutach – wszystkie plamy i zabrudzenia zmiękczone za pomocą pary wodnej będą o wiele łatwiejsze do usunięcia. Chemiczne detergenty warto zastąpić bardziej łagodną masą złożoną z napełnionej do połowy szklanki wody, ¼ szklanki sody oczyszczonej oraz łyżeczki płynu do naczyń. Wystarczy, że pozostawisz papkę na zabrudzonej powierzchni na około 15 min. Później łatwo będzie usunąć wszelkie plamy. Na trudniejsze zabrudzenia w piekarniku nanieś specjalne preparaty do kuchni – pianki i spreje o mocniejszym działaniu.

Kuchenka jak nowa

Najwięcej problemów podczas czyszczenia kuchenki jest z rusztem, na którym osadza się ogromna ilość tłuszczu i brudu. Żeliwne ruszty łatwiej Ci będzie dokładnie wyszorować, jeśli nałożysz na niego okład z gazy czy wacików nasączonych octem. Pozostaw je na ruszcie na przynajmniej godzinie, po czym oczyść pozostałości gąbką.

Drewniana deska

Podczas krojenia na drewnianej desce pozostaje wiele zabrudzeń a szczególnie groźnych bakterii. Do jej oczyszczenia warto wykorzystać sok z cytryny (można ją użyć również do odświeżenia lodówki), który działa antybakteryjnie. Brud i zarazki z deski usuniesz przecierając jej powierzchnię octem a następnie wodą utlenioną 3%.

Osad na kubkach

W Twoim ulubionym naczyniu pojawił się nalot z herbaty lub kawy? Nie zawsze da się go usunąć płynem do naczyń. Kiedy nalot nie chce zejść, do czyszczenia kubka użyj kwasku cytrynowego lub po prostu wyciśniętego soku z cytryny. Wystarczy nałożyć specyfik na gąbkę i mocno wyszorować.

 

Podobne wpisy

Brak komentarzy

Zostaw komentarz