PORZĄDEK W DOMU

Jak dbać o sztućce?

sztućce

Na uroczyste okazje jak i na co dzień sztućce powinny prezentować się perfekcyjnie. Jednak ich blask może z czasem zamienić się w matową powierzchnię z przebarwieniami, co jest nieestetyczne. Jak czyścić sztućce, by zachowały wspaniały wygląd przez jak najdłuższy czas?

jak dbać o sztućce

Sztućce jak nowe

Obojętnie z czego wykonane są Twoje sztućce, okaż im delikatność. Zrezygnuj w mycia ich w zmywarce na rzecz bardziej łagodnej formy oczyszczania ręcznego, dzięki której będą po prostu trwałe przez dłuższy czas. Podczas mechanicznego mycia istnieje większe prawdopodobieństwo, że mogą ulec uszkodzeniu – ostry strumień wody czy styczność ze sobą noży, widelców i łyżek to ryzyko porysowania powierzchni. Dodatkowo wysoka temperatura w przypadku stali nierdzewnej może skutkować pojawieniem się rdzy. Gorące powietrze zmywarki źle wpływa również na zdobienia, które później będą się szybciej ścierać.

Jak czyścić sztućce?

Zastanawiasz się jak właściwie zadbać o łyżki, łyżeczki, widelce, noże? Oto kilka wskazówek:

  • Po użyciu koniecznie opłucz je, by oczyść powierzchnię z pozostałych resztek. Produkty takie jak jajka, cytryny czy soki mogą bowiem pozostawić trudne do usunięcia plamki.
  • Sposób dalszego mycia zależy od rodzaju materiału, z jakiego sztućce wykonano. Sztućce ze stali nierdzewnej są teoretycznie trwałe, ale ich powierzchnia nie jest w stu procentach odporna na korozję. Z tego względu poleca się ich delikatne mycie ręczne za pomocą miękkiej gąbki z płynem. W przypadku użycia zmywarki trzeba je wcześniej dokładnie oczyścić z resztek jedzenia. Sztućce ze stali nierdzewnej trzeba też bardzo dokładnie wysuszyć. Gdy ich powierzchnia stanie się matowa, warto je namoczyć w 2 litrach ciepłej wody z dodatkiem łyżki amoniaku. Później wystarczy wypłukać i wytrzeć delikatnie ściereczką. Te srebrne potrzebują delikatnej pielęgnacji i ręcznego mycia w łagodnym płynie. Aby wyeksponować ich blask wystarczy włożyć je do wody, w której gotowały się ziemniaki lub rabarbar. Na wygląd srebrnych sztućców dobrze wpływa mieszanina popiołu z paroma kroplami cytryny lub woda z dodatkiem sody i octu. Niezależnie od metody czyszczenia, pamiętaj o bardzo dokładnym wytarciu całej, srebrnej powierzchni.
  • Sztućce z różnym rodzajem rękojeści – sztućców z drewnianą rączką nie należy długo trzymać w wodzie, ponieważ taki materiał mocno nasiąka, pęcznieje a przy wysychaniu może popękać lub się zniekształcić. W tym przypadku ważne jest szybkie wysuszenie oraz zabezpieczenie powierzchni np. woskiem. Sztućce z rączką wykonaną z tworzywa sztucznego lepiej myć ręcznie w płynie unikając zmywarki, ponieważ źle działa na nie wysoka temperatura. Może ona powodować ich matowienie, łuszczenie a w następstwie również pękanie czy kruszenie przy uszkodzeniach mechanicznych.
  • Wszystkie sztućce po umyciu musisz dokładnie wysuszyć! Pozostawiona na ich powierzchni wilgoć grozi korozją.
  • Podczas mycia noży zrezygnuj z bardzo gorącej wody na rzecz lekko ciepłego strumienia, ponieważ wysoka temperatura może stępić ich ostrze.

 

Przechowywanie sztućców jest ważne

Jeśli zależy Ci na pięknym wyglądzie sztućców zadbaj o ich właściwe przechowywanie. Unikaj sytuacji, gdy noże, widelce i łyżki stykają się ze sobą, ponieważ może to skutkować pojawieniem się rys czy otarć na ich delikatnej strukturze. Sztućce dobrze jest przechowywać w szufladzie wyłożonej zabezpieczającym materiałem – bibułką czy bawełnianą szmatką. Kiedy noże umieścisz na specjalnej magnetycznej listwie lub drewnianym, stabilnym bloku zyskasz pewność, że będą one ostre i lśniące przez długi czas.

 

Podobne wpisy

Brak komentarzy

Zostaw komentarz