DZIECKO

Odparzenia skóry u niemowląt

pielęgnacja niemowlęcia

Odparzenia – niejedna mama ma z tym problem. Delikatna skóra niemowląt z czasem zyskuje odpowiednią strukturę, jednak na początku jest  ona niezwykle cienka i delikatna, a więc bardzo podatna na różnego rodzaju podrażnienia. Właściwa higiena oraz odpowiednie nawyki pozwolą łatwiej uporać się z tą bolesną dla maluszka przypadłością.

niemowlę

Jak chronić dziecko przed odparzeniami?

Podstawową kwestią, która zmniejszy prawdopodobieństwo podrażnień jest regularna zmiana pieluszki. Skóra niemowląt w stałym kontakcie z mokrą powierzchnią pampersa a tym bardziej kupką będzie o wiele bardziej podatna na odparzenie. Bardzo pomaga także przemywanie pupy przy każdej wymianie pieluszki. Najlepiej robić to higienicznym płatkiem czy wacikiem kosmetycznym, lekko namoczonym w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła przeznaczonego dla niemowląt. Podstawą higieny jest też  dokładnie osuszenie skóry, szczególnie w tych trudno dostępnych miejscach – fałdkach czy zgięciach. Jeśli będą one wilgotne, może to wywołać podrażnienie. Po zmianie pieluszki najlepiej zabezpieczyć pupę delikatnym kremem ochronnym do codziennej pielęgnacji skóry niemowlęcej. W przypadku chusteczek trzeba uważać – niektóre mogą wywołać reakcje alergiczne. Należy unikać szczególnie takich rodzajów, których powierzchnia się rozwarstwia a zapach jest bardzo intensywny. Najlepsze są chusteczki bezzapachowe, z dodatkiem kojących substancji np. pantenolem. Idealnie sprawdzą się podczas spacerów i podróży. Podstawą zdrowej skóry jest też częste wietrzenie pupy – to uchroni przed odparzeniami i złagodzi ich objawy, gdy już się pojawią.

Dlaczego pojawiają się odparzenia?

Zwykle to może być skutek niewłaściwej higieny – zbyt rzadko przebieranej pieluszki. Maluszek narażony jest na odparzenia szczególnie wtedy, gdy ma biegunkę lub gdy ząbkuje. O pielęgnację skóry należy zadbać również w przypadku podawania antybiotyków lub wprowadzania do diety nowych składników. Innym powodem pojawiania się odparzenia jest reakcja alergiczna – skórze Twojego dziecka nie odpowiada rodzaj pieluszek lub proszek czy płyn, który stosujesz do prania ubranek.

Sposoby na odparzenia

Gdy skóra niemowlęcia jest mocno zaczerwieniona, nabrzmiała to dziecko jest niespokojne i płacze, szczególnie podczas zmiany pieluszki. By odparzenia zniknęły, trzeba stosować się do konkretnych czynności:

  • częsta zmiana pieluszki
  • przemywanie wodą z mydłem dla niemowląt i dokładne osuszanie skóry
  • częste wietrzenie pupy
  • unikanie zakładania grubych ubranek (szczególnie w domu) i zastąpienie ich delikatnymi, przewiewnymi ciuszkami, które nie zablokują swobodnego dopływu powietrza do skóry
  • na silne odparzenia z krostkami może pomóc rumianek, siemię lniane, krochmal lub nadmanganian potasu (w niewielkiej ilości) dodany do kąpieli
  • stosowanie maści o działaniu regenerującym np. Bepanthen lub takich z tlenkiem cynku, które przyśpieszą gojenie

Gdy odparzenia utrzymują się długo lub nawracają, konieczna jest wizyta u pediatry lub dermatologa. Być może maluszek wymaga podania silniejszych leków lub specjalnej maści. Jeśli naturalne sposoby zawiodą, udaj się do specjalisty, by dziecko nie cierpiało przy każdej zmianie pieluszki.

 

Podobne wpisy

Brak komentarzy

Zostaw komentarz