URZĄDZASZ

Jadalnia w kuchni – jak to połączyć?

jadalnia

Przestrzeń kuchenna to królestwo gotowania, ale też rodzinnych spotkań przy kawie czy śniadaniu. Z tego powodu nawet w przypadku niewielkiej kuchni lepiej nie rezygnować z praktycznego stołu i krzeseł. Odpowiednie ich ulokowanie nie przytłoczy wnętrza a jednocześnie stworzy miejsce, gdzie można odpocząć lub szybko coś przekąsić przez potrzeby biegania po całym domu. Jakie są korzyści, które niesie za sobą mini jadalnia?

mała jadalnia

Praktyczny kącik jadalniany

Marzy Ci się przytulna jadalnia, choć nie masz na nią oddzielnego pomieszczenia a Twoja kuchnia nie jest zbyt duża? To żadnej problem. Są pewne zasady, dzięki którym kącik jadalniany może doskonale współgrać z małą, kuchenną zabudową. A dodatkowy stolik z krzesłami to wiele plusów – przytulne miejsce do wypicia smacznej kawy czy do zjedzenia śniadania w gronie bliskiej osoby, co szczególnie umocni Wasze więzi. Czym kierować się urządzając jadalnię w kuchni?

W długiej i wąskiej kuchni ciężko jest ulokować miejsce do jedzenia. Najlepiej wydzielić na to kącik na końcu ciągu roboczego przy tej krótszej ścianie.

jadalnia w kuchni

Nawet, jeśli przy stole zmieszczą się tylko dwa krzesła cała aranżacja ma sens. Kameralny kącik idealnie nadaje się do spędzenia czasu tylko we dwoje.

Mała kuchnia to mało miejsca, dlatego zrezygnuj z masywnych mebli, ciężkich czy przytłaczających form. Zastąp je lekkością – smukłą podstawą stołu i krzeseł oraz grą delikatnych kolorów przełamanych barwnymi dodatkami.

Meble do jadalni, która ulokowana jest w kuchni mogą być minimalistyczne, by zajmować mniej miejsca. Zbyt szerokie siedziska lub za długi blat będą w takim pomieszczeniu tylko przeszkadzać.

Pamiętaj o odległości – za krzesłem wolne miejsce powinno mieć od 80 do 100 cm. Szafki od kącika z jadalnią powinny być oddalone o około 120 cm a sprzęty AGD o 150 cm.

nowoczesna jadalnia w kuchni

Do niewielkiej kuchni pasuje stół z okrągłym blatem – jest bardzo wygodny, łatwo pomieścisz przy nim różną liczbę osób a ponadto nie musisz obawiać się ostrych narożników, na które można wpaść podczas gotowania. Gdy stół ma być na co dzień dostawiony do ściany zajmując mniej miejsca, musi być kwadratowy lub prostokątny.

Na skrajnie niewielkim metrażu kuchennym można zamontować kwadratowy bądź okrągły fragment blatu mocowany do ściany, który będzie można opuścić czy złożyć w dowolnej chwili. Dobrym rozwiązaniem jest też blat lub cały stolik na kółkach wysuwany spod ciągu roboczego.

Gdy w Twojej kuchni pojawi się wyspa, wykorzystaj ją jako stół, który powinna mieć każda jadalnia. Przy wyższym blacie takiej zabudowy idealnie sprawdzą się krzesła barowe i obrotowe hokery.

nowoczesna jadalnia

Kiedy kuchnia ma postać otwartej przestrzeni na salon, między nimi ulokuj stół z krzesłami, tym samym optycznie dzieląc je na konkretne strefy mieszkania.

Krzesła, które pojawią się w kuchnio – jadalni powinny być wykonane z materiału, który łatwo się czyści. Jedzenie wiąże się bowiem z plamami i zabrudzeniami, dlatego najlepsze są krzesła drewniane, ze sztucznych tworzyw lub obite tkaniną plamoodporną. Warto wybierać też modele składane, które pozwolą zaoszczędzić miejsce w pomieszczeniu.

Nad stołem dobrze jest umieścić zgrabną lampkę – idealnie jeśli będzie oryginalna i designerska, bo podkreśli modny charakter całego kącika. Na wysokości stołu może pojawić się również tapeta na ścianie, która oddzieli strefę kuchenną od strefy jadalnianej.

Jeśli kuchnia jest urządzona w prostym, stonowanym stylu, warto zaszaleć z kolorami w strefie jadalnianej. Krzesła lub dodatki na ścianie w intensywnych barwach stworzą z zabudową kuchenną spójną całość.

Obecnie modne jest łączenie mebli w różnym stylu. Nie bój się więc zestawić klasycznego stołu z nowoczesnymi krzesłami lub efektownych foteli o różnych kształtach z minimalistycznym stolikiem.

Jeśli nie przekonują Cię odważne kolory, wybierz bezpieczną, stonowaną stylizację na bazie świeżej bieli, modnej szarości, delikatnych pasteli czy naturalnego drewna.

mała jadalnia w kuchni

Podobne wpisy

Brak komentarzy

Zostaw komentarz