W KUCHNI

Patelnia idealna

patelnia

Oprócz garnków różnej wielkości, patelnia należy do podstawowego wyposażenia kuchni. Korzysta z niej praktycznie każdy – smażenie jest szybkim i łatwym sposobem na pyszne dania. Nawet dla osób dbających o linię to niezbędny artykuł. Na wybranych modelach patelni można przecież przygotowywać potrawy także przez tłuszczu. Tak jak wiele innych sprzętów kuchennych, jest ona wykonana z wielu materiałów oraz przybiera różne formy. Warto zapoznać się z nimi, by wybrać patelnie idealnie spełniającą nasze potrzeby.

smażenie na patelni

Wykonanie patelni

W zależności od materiału, z jakiego wykonana jest patelnia, nabiera ona konkretnych właściwości. Oto kilka najpopularniejszych rodzajów dostępnych na rynku:

Patelnie teflonowe

Patelnie teflonowe

Zaletą takiej powierzchni jest możliwość smażenia bez tłuszczu. Z kolei główna wada teflonu to podatność na zarysowania – gdy potrawę mieszasz ostrymi przyborami lub kładziesz patelnię jedną na drugiej bardzo prawdopodobne, że naruszysz powłokę. Wtedy niestety trzeba rozglądać się za nowym modelem, ponieważ rysy na teflonie nie tylko wyglądają nieestetycznie, ale mogą przyczyniać się do uwalniania szkodliwych substancji – to opinia wielu ludzi, jednak brakuje badań, które całkowicie rozwiałyby wątpliwości nad tym tematem. Na wszelki wypadek lepiej obchodzić się z nimi delikatnie – używaj drewnianych akcesoriów do mieszania, nie rozgrzewaj zbyt mocno powłoki i gorącej nie schładzaj zimną wodą.

Patelnie ceramiczne

Patelnie ceramiczne

Ich śliska powłoka (bezpieczna dla zdrowia i środowiska) jest odpowiednia do smażenia w wysokich temperaturach. Powierzchnia jest bardziej odporna na zarysowania i równomiernie się nagrzewa, dlatego szybko przyrządzisz swoją potrawę. Wadą patelni ceramicznych jest większa podatność na przywieranie, dlatego podczas smażenia lepiej używać tłuszczu (poza patelniami z powłoką non-stick). Lepiej unikać również polewania ciepłej powierzchni zimną wodą.

Patelnie granitowe

Patelnie granitowe

Jest niezwykle trwała i odporna na uszkodzenia. Ponadto do powierzchni patelni granitowej składniki nie przywierają – nic się nie przypala nawet podczas smażenia bez tłuszczu. Takie modele są również łatwe w czyszczeniu, choć należy unikać szybkiego schładzania ich zimną wodą. Przy wyborze odpowiedniej patelni granitowej trzeba zwrócić uwagę na oznaczenia – by produkt był wykonany z bezpiecznych materiałów (brak w składzie niklu czy metali ciężkich).

Patelnie stalowe

Patelnie stalowe

Patelnie stalowe są trwałe i wytrzymałe. Ich powierzchnia jest bardziej odporna na zarysowania, jednak wolniej się nagrzewa. Wydłuża to czas smażenia i przygotowywania dań. Ich cena jest nieco wyższa niż patelni teflonowych lub ceramicznych.

Patelnie żeliwne

Patelnie żeliwne

Jest to produkt bardzo solidny. Powłoka szybko i równomiernie się nagrzewa, a później długo zachowuje ciepło. Patelnie żeliwne w mniejszym kształcie są idealne do serwowania gorących dań z mięs czy ryb. Podczas smażenia wytwarza się żelazo – ważny składnik każdej diety. Aby taka patelnia zachowała swoje właściwości, po ostudzeniu należy oczyścić ją i dokładnie wysuszyć.

Zakup patelni

Oprócz materiału, z jakiego wykonano dany model patelni ważne są również inne parametry. W domu z pewnością przyda Ci się kilka sztuk o różnych rozmiarach, które dopasujesz do wielkości dania. Warto mieć również odpowiednie przykrywki, dzięki którym na głębszej patelni możesz dusić potrawy. Sprawdź również, czy wybrany przez Ciebie model może być używany na kuchence, którą masz w kuchni. Niektóre można wykorzystywać na dowolnej kuchence – gazowej, elektrycznej, indukcyjnej czy ceramicznej, inne zaś przeznaczone są tylko do konkretnego sprzętu.

Jeśli szukasz patelni do smażenia mięsa, wybierz model z grubym dnem, który będzie wolniej się nagrzewać a jednocześnie przez dłuższy czas trzyma ciepło. Jej zaletą jest także energooszczędność. W przypadku patelni przeznaczonej do placków, naleśników i dań, które krótko się smaży odpowiednia będzie wersja z cienkim dnem, która błyskawicznie uzyskuje wysoką temperaturę.

Przydane funkcje w patelniach:

  • Wskaźnik temperatury – umieszczany na powierzchni sygnalizuje, kiedy uzyskana jest odpowiednio wysoka temperatura.
  • Odpinana rączka – ułatwia przechowywanie patelni. Po odpięciu sprzęt zajmuje mniej miejsca, co jest szczególnie przydatne w niewielkiej kuchni.
  • Możliwość użycia w piekarniku – gdy patelnia jest trwała i odporna na bardzo wysokie temperatury można ją używać w piekarniku. Pozwala to na łatwiejsze i wygodniejsze przygotowywanie różnorodnych dań.

Patelnia do zadań specjalnych

By sprostać potrzebom współczesnych gotujących, tradycyjne patelnie przybierają różnorodne formy. Jakie rodzaje przydadzą się w Twojej kuchni?

Patelnia do jajek lub placuszków

Patelnia do jajek lub placuszków

Jej powierzchnia ma specjalne wgłębienia w postaci okrągłych otworów lub innych wzorów, dzięki którym przygotujesz jajka, placki czy pancakes o perfekcyjnym kształcie.

Patelnia do naleśników

Patelnia do naleśników

Posiada specjalną budowę, czyli bardzo cienkie dno i niskie brzegi. Powierzchnia bardzo szybko się nagrzewa, dzięki czemu smażone ciasto błyskawicznie zamienia się w gotowego naleśnika.

Patelnia grillowa

Patelnia grillowa

Doskonała alternatywa dla tradycyjnego grilla, szczególnie w okresie zimowym. Idealnie nadaje się do przygotowywania mięs a dzięki możliwości smażenia bez tłuszczu pozwala na przyrządzenie Twoich ulubionych potraw w zdrowszej wersji.

Patelnia VOK

Patelnia VOK

Patelnia, w której przygotuje się najczęściej dania orientalne. Ma charakterystyczny, głęboki kształt, a więc pozwala na mieszanie wielu składników (za pomocą podrzucania). Dzięki tej formie danie jest bardziej soczyste a przyrządzane na dużym ogniu pozwala szybciej przygotować potrawę. Tradycyjne voki mają bardziej stożkowate dno, te bardziej nowoczesne są nieco spłaszczone, by dostosować kształt do najpopularniejszych kuchenek.

Patelnia żeliwna na desce

Patelnia żeliwna na desce

Taka patelnia idealnie nadaje się do atrakcyjnej oprawy gorących dań. Często używa się takich w restauracjach. Ze względu na wytrzymały materiał, danie wraz z patelnią można umieścić w piekarniku a po przygotowaniu zaserwować całość na desce, której oryginalny kształt dodatkowo podkreśli wyjątkowość Twojej potrawy.

Podobne wpisy

Brak komentarzy

Zostaw komentarz