PORZĄDEK W DOMU

Pranie bez tajemnic

pranie

Chcesz odświeżyć ubrania? Usunąć z nich zabrudzenia a jednocześnie zachować perfekcyjny kolor? Skuteczny proszek to nie wszystko, czego potrzebujesz. By nie zniszczyć wymagających tkanin lub nie zmienić ich barwy trzeba być niezwykle ostrożnym i zachowywać pewne zasady. Co zrobić, by uniknąć przykrej wpadki, gdy czeka Cię pranie ulubionych rzeczy?

pranie ubrań

Podstawa – sortowanie

O tej niezwykle ważnej rzeczy często zdarza nam się zapominać a to podstawa każdego prania. Zwykle myślimy – mamy niewiele rzeczy, wrzucimy wszystkie do prania albo małą ilość jasnych ubrań dodajemy co ciemnych, żeby nie robić specjalnie drugiego cyklu. To duży błąd, który może wpłynąć szczególnie na kolor tkanin. Białe ubrania w połączeniu z ciemnymi nabiorą szarego koloru. Podobnie dzieje się w przypadku mocnych, kolorowych barw, które pod wpływem czarnych rzeczy stracą intensywny odcień i będą bardziej wypłowiałe. Mimo, że białe i pastelowe ubrania mogą wydawać się podobne, trzeba uważać na ich wspólne pranie, które musi być ustawione na niską temperaturę. Proszki do białych rzeczy może zawierać substancje rozjaśniające, które niekorzystnie wpłyną na pastelową odzież, szczególnie po kilku praniach.

Przy sortowaniu bardzo ważne jest, by oddzielić jasne rzeczy szczególnie od tych, które mają mocne kolory. Ubrania koloru czerwonego, pomarańczowego, różowego czy fioletowego lepiej prać razem w oddzielnym cyklu. Jeśli barwa jest bardzo intensywna, warto sprawdzić, czy ubranie nie farbuje. Wystarczy białą ściereczkę namoczyć w ciepłej wodzie z dodatkiem proszku i potrzeć tkaninę w mało widocznym miejscu. Jeśli kolor zacznie schodzić, ubranie trzeba prać oddzielnie.

koszula

Pranie delikatnych tkanin

Piorąc ubrania bez sortowania można się niemiło rozczarować. Najczęściej rzeczy tracą kolor a delikatne tkaniny się niszczą. Jak prać ubrania wykonane z wymagających materiałów, by jak najdłużej zachować ich piękny wygląd?

  • Wełniane swetry – zamiast proszku, który gorzej się wypłukuje i posiada w swoim składzie enzymy niszczące włókna użyj do prania specjalnego płynu lub delikatnego szamponu dla dzieci. Unikaj wcześniejszego namaczania. Takie ubrania pierze się i płucze w temperaturze 30˚C. Wełny nie należy też moczyć w zimnej wodzie, trzeć ani wyżymać. Wystarczy delikatnie uciskać materiał, by usunąć nadmiar wody. Na wełnę  źle wpływa też płyn do zmiękczania, przez który traci ona swoją sprężystość. Ubrania z tej tkaniny można prać w pralce, lecz tylko na programie w temperaturze 30˚C i wirowaniu na 600 obrotów.
  • Koronki – do prania takich rzeczy idealnie nadają się specjalne woreczki. Dzięki nim wyszyte wzory nie będą narażone na podarcie na zamkach, guzikach czy wystających elementach ubrań. Podobnie jest w przypadku bielizny i rajstop. Jasne koronki bierz wyłącznie z jasnymi rzeczami.
  • Jedwab – takie ubrania trzeba prać ręcznie w letniej wodzie i w delikatnym płynie. Do wysuszenia tkaniny użyj ręcznika, odciskając na nim nadmiar wody po czym dobrze ją wytrzep i połóż na płaskiej powierzchni.
  • Puchowe kurtki – wymagają odświeżenia maksymalnie dwa razy podczas sezonu zimowego. Nie należy prać ich często, ponieważ wilgoć sprawia, że pierze traci puszystość przez co kurtka przestaje być ciepła. Można ją wyprać w pralce, lecz tylko w programie do delikatnych tkanin typu wełna. Do prania użyj proszku do pierza lub wełny, rezygnując z proszku do kolorowych ubrań, który źle wpływa na elastyczność materiału oraz płynu zmiękczającego sklejającego pierze.

Podobne wpisy

Brak komentarzy

Zostaw komentarz