DZIECKO

Jak pielęgnować niemowlę?

pielęgnacja dziecka

Niemowlę już od pierwszych dni życia potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji. Jego skóra jest cienka a ciało dopiero przystosowuje się do środowiska poza brzuchem mamy. By dobrze zadbać o maluszka musisz pamiętać o wielu rzeczach a pod ręką mieć zestaw odpowiednich kosmetyków. Jakie zadania czekają na Ciebie, gdy w domu pojawi się niemowlę? Jakie zasady pielęgnacji wdrożyć w domowe zwyczaje?

dziecko

Wymagająca pielęgnacja dziecka

Wraz z przyjściem na świat najmłodszego potomka, zyskasz mnóstwo nowych obowiązków i zajęć. Wszystkie pełnią bardzo ważną rolę w pielęgnacji maluszka, dlatego trzeba poświęcić na nie odpowiednią ilość czasu oraz uwagi.

Codziennie:

  • Mycie twarzy – każdego poranka należy starannie oczyścić oczka niemowlęcia za pomocą gazików namoczonych w letniej i przegotowanej wodzie w kierunku od zewnątrz do wewnętrznego kącika. Do noska można też wprowadzić sól fizjologiczną, która do udrożni go i nawilży. Namoczonym w letniej wodzie wacikiem przecieramy też zewnętrzną część uszów, rezygnując z patyczków, które mogłyby zablokować je przez wepchnięcie woskowiny do środka.
  • Higiena buzi – po każdym karmieniu powinno się delikatnie przecierać dziąsła i język maluszka namoczonym w letniej wodzie wacikiem lub fragmentem pieluchy tetrowej. Gdy pojawi się pierwszy ząbek, jego jak i same dziąsła trzeba pielęgnować silikonową szczoteczką nakładaną na palec. W przypadku starszego malucha w nocy należy podawać wyłącznie wodę, rezygnując z herbatek i soków, które niekorzystnie działają na płytkę zębową. Te czynności wzmocnią ochronę przed próchnicą.
  • Zmiana pieluszki – czynność, którą należy powtarzać co 3h lub w momencie jej przepełnienia bądź kupki. Do pielęgnacji pupy malucha można wykorzystywać nawilżające chusteczki, najlepiej zawierające łagodzący pantenol lub po prostu przecierać ją namoczonym w letniej wodzie wacikiem kosmetycznym. Tą drugą opcję należy stosować szczególnie wtedy, gdy na skórze maluszka pojawią się odparzenia lub uczulenia związane z pieluszką czy biegunką. Gdy taka dolegliwość wystąpi, należy wietrzyć pupę jak najczęściej i wybierać przewiewne ciuszki – swobodny dostęp powietrza przyśpieszy gojenie. Na odparzenia stosujemy też specjalne kremy np. z dodatkiem przeciwbakteryjnego tlenku cynku.

 

Co 2 dni:

  • Kąpiel – kiedyś mówiło się, że dziecko powinno kąpać się codziennie. Dzisiaj lekko modyfikuje się te zalecenia i maluchy myje się raz na 2 dni. Dla pewności, można codziennie przecierać maluszka leżącego na płaskiej powierzchni za pomocą zwilżonej pieluszki tetrowej lub ręcznika, szczególnie w trudno dostępnych partiach ciała – fałdkach, zakamarkach czy najczęściej brudzących się miejscach np. pod bródką. Do kąpieli niemowlęcia wystarczy użyć jednego kosmetyku – najlepiej emolientu, który dobrze pielęgnuje delikatną skórę malca. W pierwszym okresie życia do mycia nie używa się gąbek, w których często gromadzą się bakterie. Dziecko wystarczy przecierać powolnymi ruchami dłonią. Woda w wanience powinna mieć około 36˚C a w samym pomieszczeniu niech waha się między 24-25˚C. W późniejszym okresie zastąp gumowe zabawki tymi plastikowymi. W gumowych może pozostać woda, co powoduje rozwijanie się pleśni. Po kąpieli można użyć specjalnych kosmetyków nawilżających skórę, które nie są jednak niezbędne w przypadku maluchów bez problemów skórnych. Takie produkty najlepiej stosować w miejscach, które są zaczerwienione. Należy też zrezygnować z oliwki, ponieważ może zbyt mocno natłuścić skórę lub wprost przeciwnie – mocno ją wysuszyć. Tego rodzaju kosmetyki różnie działają na dzieci, więc lepiej z nimi uważać. Podczas kąpieli lub aplikowania nawilżającego kremu delikatnie masuj ciało maluszka, dzięki czemu będzie on bardziej spokojny i łatwiej zaśnie.

niemowlę

Raz na tydzień:

  • Obcinanie paznokci – niemowlę musi mieć regularnie obcinane płytki paznokci, by maluch nie zadrapał się szczególnie na buzi. U rączek obcinamy paznokcie na półokrągło a u stóp na prosto (można obcinać rzadziej). Używamy do tego specjalnych nożyczek o zaokrąglonej końcówce. Ich powierzchnię dobrze jest wcześniej zdezynfekować np. Octeniseptem. Gdy dziecko bardzo płacze przy obcinaniu, można to robić kiedy śpi lub po kąpieli, kiedy naskórek jest miękki i nawilżony a więc skracanie paznokci jest o wiele mniej bolesne.

Podobne wpisy

Brak komentarzy

Zostaw komentarz