PORZĄDEK W DOMU

Jak dbać o sprzęt AGD?

pralka

To, w jaki sposób użytkujesz sprzęt oraz jak go czyścisz ma ogromny wpływ na jego żywotność. Chcesz się cieszyć niezawodną zmywarką? Zależy Ci na sprawnej pralce? Gdy odpowiednio o nie zadbasz, Twoje sprzęty AGD będą mniej się zużywały a to oznacza, że częsty zakup nowych urządzeń nie będzie konieczny. Oto przydatne wskazówki.

mycie sprzętów agd

Mądrze korzystaj

Kluczem do właściwego korzystania ze sprzętu AGD jest dokładna lektura instrukcji obsługi. Znajdziesz tam wiele ważnych informacji i zaleceń producenta, które uchronią urządzenie przed wieloma usterkami. Regularne czyszczenie to podstawa utrzymania sprzętu w dobrym stanie. Ważne jest zarówno dokładne mycie wnętrza jak i zewnętrznych elementów obudowy. Gdy sprzęt się psuje, może wydawać dziwny dźwięk. Jest to kwestia, na którą trzeba zwrócić uwagę, bo wskazuje na usterkę wymagającą naprawy – im wcześniej ją usuniesz tym mniej sprzęt zostanie uszkodzony. Pamiętaj również o właściwym ustawieniu urządzeń. Lodówka nie może być umiejscowiona obok źródła ciepła (kuchenki czy grzejnika), pralka nie stać na nierównej powierzchni (zakłóci to pracę bębna) oraz nie powinna być ograniczona szafkami (podczas wirowania może się o nie obijać).

lodówka

Drożna lodówka

Szczególną uwagę w przypadku lodówki należy skupić na agregacie. To dzięki niemu sprzęt ma odpowiednią moc chłodzenia. Ulokowane z tyłu rurki skraplacza należy regularnie oczyszczać z kurzu, przez nadmiar którego agregat może się przegrzewać. Zwróć uwagę, czy rurka odpływowa umieszczona na ścianie z tyłu nie jest zatkana. Gdy jest ona niedrożna, lodówka może przestać chłodzić. Aby uniknąć takiej usterki trzeba również co jakiś czas całkowicie rozmrozić wnętrze – górną część umyć w środku, dolną zamrażarkę całkowicie oczyścić z lodu.

Sprawna pralka

W pralkach najczęściej psuje się bęben lub obudowa. Te uszkodzenia są wynikiem obijania metalowych przedmiotów, które pozostały w ubraniach. Dokładne usunięcie rzeczy z kieszeni i zasunięcie wszystkich zamków musi być obowiązkowym punktem przed rozpoczęciem prania. W pojemniku na proszek i płyn nie umieszczaj za dużo preparatu, ponieważ może to zablokować dostęp wody, czego efektem będzie usuwanie jej na zewnątrz, czyli zalana łazienka. W bębnie nie powinno być zbyt wiele ubrań a każdą rzecz równomiernie rozłóż, dzięki czemu łożyska będą mniej się zużywać. Od czasu do czasu ustaw puste pranie na program z wyższą temperaturą, wsypując do pojemnika dwie łyżki sody, co pozwoli usunąć z pralki kamień oraz brzydkie zapachy. Do prania używaj też preparatów zmiękczających wodę (np. Calgon), które chronią przed osadzaniem się kamienia oraz ułatwiają usuwanie brudu i osadów. Co jakiś czas możesz użyć mocniejszego preparatu do czyszczenia pralki.

kuchenka

Solidna płyta ceramiczna

Do najczęstszych błędów popełnianych przy użytkowaniu płyty ceramicznej jest czyszczenie powierzchni zbyt ostrymi gąbkami i żrącymi środkami. Aby uniknąć porysowania struktury należy wszystkie zabrudzenia usuwać od razu, zanim plama zaschnie. Delikatna powierzchnia jest również podatna na stłuczenia. Gdy w skutek nieszczęśliwego wypadku płyta pęknie, jedyną możliwością jest naprawa w serwisie lub całkowita wymiana sprzętu. Przez powstałą rysę może wniknąć wilgoć i uszkodzić cały system, co jest bardzo niebezpieczne. By zmniejszyć prawdopodobieństwo pęknięcia należy też nie stawiać dużych garnków na małych palnikach, co może powodować zatrzymywanie się ciepła i w efekcie naruszenie powierzchni szklanej.

Skuteczna zmywarka

W zmywarce bardzo ważny jest filtr. Po każdym użyciu trzeba go oczyścić, by nie pozostawały w nim resztki jedzenia, blokujące swobodny przepływ wody. Regularnie sprawdzaj też otwory, z których wypuszczana jest woda, dbając o ich właściwą drożność. Można je oczyścić drucikiem czy większą igłą. Unikaj zarysowania winylowej powłoki półek, ponieważ mogą one zacząć rdzewieć a to pociąga za sobą konieczność wymiany na nowe półki i poniesienie większych kosztów. Gdy Twoja zmywarka się zawiesi, najprawdopodobniej w pompie znalazły się jakieś resztki jedzenia lub kawałki ukruszonych naczyń. Wystarczy odkręcić osłonę i usunąć zalegający przedmiot.

Podobne wpisy

Brak komentarzy

Zostaw komentarz