DZIECKO

Butelka dla dziecka – jaką wybrać?

butelka-dla-dziecka-jak-wybrac

Butelka dla dziecka – jej zakup we wcześniejszym lub późniejszym momencie jest czymś oczywistym dla rodzica. Nawet jeśli młoda Mama ma swój pokarm, takie akcesoria przydają się w sytuacji, gdy trzeba zostawić maluszka pod opieką innej, bliskiej osoby. Butelka to idealny produkt do podawania herbatek i innych napojów. Tradycyjne ze smoczkiem z czasem są wypierane na rzecz bidonów i kubeczków, przystosowując wygląd butelki do wieku dziecka.

butelka-dla-dziecka

Butelka zmienia się z wiekiem

Pierwszą kwestią, od jakiej zależy wybór butelki to wiek dziecka. Dla niemowląt, które jedzą mniej a często odpowiednie będą te najmniejsze o objętości około 125 ml. Z czasem, gdy maluch zmienia ilość przyjmowanego pokarmu można zdecydować się na butelki z 250 ml lub większe. Trzeba pamiętać o tym, aby przed ukończeniem pierwszego roku życia odstawić butelki ze smoczkiem, podmieniając je na kubeczki niekapki czy zabudowane bidony. Ten proces najlepiej zacząć, gdy dziecko skończy pół roku, z każdym miesiącem powoli wprowadzając zmianę sposobu picia. Ważna jest również systematyczna wymiana butelki – najlepiej w odstępach  co 1 lub 1,5 miesiąca. W początkowym okresie może przydać się także miniaturowa buteleczka o pojemności 15 ml, którą używa się do podawania leków. Dzięki niej maluch nie czuje zapachu lekarstwa a Ty możesz wygodnie zmieszać go z pokarmem, wodą lub soczkiem.

Jak wybierać butelkę?

Oprócz dostosowania wielkości produktu do wieku dziecka, wybierając tą idealną butelkę, trzeba wziąć pod uwagę wiele innych cech, które przydadzą się w jej codziennym użytkowaniu. Można zaliczyć do nich kwestie takie jak:

 1. Butelki dla niemowlaka powinny mieć szeroką szyjkę – szeroki otwór pozwala na wygodniejszą aplikację wody i sproszkowanego mleka. Większa szyjka zmniejszy ilość wysypywanego podczas przygotowywania pokarmu.
 2. Butelka musi być łatwa w czyszczeniu – gdy butelka dla dziecka posiada wiele rozkręcanych części traktuje się to dwojako. Może się wydawać, że ich używanie będzie bardziej problematyczne, lecz w praktyce łatwa dostępność każdego elementu i możliwość jego dokładnego umycia jest niezwykle ważna. W trudno dostępnych rurkach czy zakamarkach mogą gromadzić się bakterie i osad, co jest niebezpieczne dla maluszka.
 3. Butelka powinna być atestowana – to ważne, by butelka dla dziecka była wykonana z bezpiecznego i nieszkodliwego dla maluszka materiału. Czołowi producenci zwykle bazują na takich surowcach, lecz butelki mniej znanych firm lepiej sprawdzać przed zakupem.
 4. Butelki do zadań specjalnych – butelka dla dziecka jest coraz częściej ulepszana, dlatego wśród nich można wyróżnić coraz bardziej popularne butelki samosterylizujące. Po odpowiednim przygotowaniu można je szybko zdezynfekować w mikrofalówce. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne szczególnie wtedy, gdy męczy Cię kilkukrotne gotowanie butelek w ciągu dnia lub chcesz uniknąć dodatkowego wydatku na sterylizator (wyparzanie butelki należy powtarzać przynajmniej przez pierwsze pół roku życia). Specjalnym rodzajem butelek są również takie, które posiadają systemy antykolkowe. U jednego producenta taki system opierać się będzie na odpowietrzającym układzie rurek umieszczonym w środku, u innego na otworach odpowietrzających np. w dnie butelki. Niestety ani butelka antykolkowa, ani smoczek antykolkowy nie gwarantuje, że maluszek nie będzie cierpiał na tego rodzaju dolegliwość. Zawsze istnieje jakaś szansa, że ten rodzaj butelki będzie pomocny w walce z kolką, ale efekt nie będzie ten sam u każdego dziecka.
 5. Smoczek to ważna część butelki – zwykle producenci do swoich butelek proponują również dedykowane smoczki, dlatego najlepiej dopasowany zestaw tworzyć będą zwykle elementy tej samej marki. Rodzaj smoczka również musi być wybrany na podstawie wieku dziecka. Poniżej 3 miesięcy malucha karmi się smoczkiem o najmniejszym przepływie z jedną dziurką. Od 3 miesięcy będzie można używać smoczka o dwóch dziurkach a po pół roku wymień smoczek na ten z trzema otworami. Dla półrocznych dzieci będą też odpowiednie smoczki o dynamicznym przepływie ze specjalnym układem, który zmienia się w zależności od pozycji, w jakiej trzyma się butelkę. Pamiętaj, by gęste pokarmy podawać w smoczku, który posiada jeden lub dwa otwory więcej niż zazwyczaj – należy to dopasować do rodzaju płynności pokarmu. Najbardziej popularne są smoczki silikonowe. Obecnie producenci starają się robić je cienkie a jednocześnie elastyczne, by jak najlepiej odwzorować pierś mamy i zwykle takie dobrze się sprawdzają. Jeśli Twój maluch takich nie toleruje, możesz wypróbować smoczki kauczukowe – miękkie i delikatne, lecz bardziej nietrwałe. Po każdym umyciu dokładnie sprawdź stan smoczka, ponieważ dzieci posiadające ząbki mogą je przegryźć, co może wywołać niekontrolowany przepływ pokarmu.

Podobne wpisy

2 komentarze

 • Odpowiedz Natalia 14 listopada 2019 at 18:49

  Bardzo aktualny temat i przydatne porady.

 • Odpowiedz Michał 23 stycznia 2020 at 04:49

  Dla nas bardzo aktualny, w naszym zespole już doczekaliśmy się 7 dzieci, teraz czekamy na kolejne u naszej koleżanki a ja mam nadal nadzieję, że namówię żonę na syna 😉

 • Zostaw komentarz