PORZĄDEK W DOMU

Jak dbać o biały obrus?

biały obrus

Nie może go zabraknąć na każdym uroczystym spotkaniu w gronie rodziny i znajomych. Biały obrus to oznaka świeżości, elegancji i podniosłej atmosfery. Jasny odcień ma jednak swoje minusy – widać na nim każde zabrudzenie. Warto znać sposoby na różnorodne plamy, by właściwie zadbać o obrus a jednocześnie zachować jego wyjątkowy blask.

plamy na obrusie

Idealna biel obrusu

Biały obrus potrzebuje odświeżenia szczególnie po Świętach Bożonarodzeniowych lub Wielkanocnych. Wszelkie inne uroczystości – urodziny, chrzty, komunie to kolejne okazje do pojawienia się na nim trudnych plam. Jak sobie z nimi radzić?

  • Plamy z czerwonego wina – usuń plamę jak najszybciej, by nie zaschła. Rozlane wino należy zgarnąć ruchami od zewnątrz do wewnątrz, by zabrudzenie się nie powiększyło. Na plamę rozlej wodę utlenioną 2% (tylko w przypadku białego obrusu). Po około 20 minutach wypierz obrus w pralce.
  • Plamy z czerwonego barszczu – na takie rodzaje plam doskonale działa sól kuchenna, którą trzeba mocno wetrzeć w obrus, by papka wniknęła w jego strukturę. Po zmianie koloru, należy wymienić sól na nową i powtórzyć czynność. Gdy zabrudzenie będzie już mało widoczne należy moczyć plamę w bardzo zimnej wodzie przez około 2 godziny a następnie wyprać w pralce.
  • Plamy tłuste – powstałe zabrudzenie posyp mąką ziemniaczaną i pozostaw ją przez kilka minut. Później całość przetrzyj szczotką albo namocz w wodzie. Z tłustymi plamami dobrze poradzi sobie także płyn do naczyń, który należy nałożyć bezpośrednio na zabrudzenie a po kilku minutach wypłukać i wyprać w pralce.
  • Plamy z kawy i herbaty – najlepiej usunąć je jak najwcześniej za pomocą polania zabrudzonego fragmentu sokiem z cytryny. Później wystarczy wypłukać tkaninę i wyprać obrus.
  • Plamy z sosów – na takie zabrudzenia działa płyn do naczyń. Najpierw należy wyszorować plamę szczoteczką a później wyprać obrus.
  • Plamy z czekolady – obrus najlepiej zamoczyć w mleku a po kilkunastu minutach wyprać tkaninę w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła.
  • Plamy z wosku – można je usunąć na ciepło (przykryć plamę ręcznikiem papierowym, przeprasować delikatnie żelazkiem i wyprać) lub na zimno (do woreczka włożyć kostki lodu i pocierać nimi plamę, gdy wosk zaschnie delikatnie oderwać go od tkaniny i wyprać obrus).
  • Biały kolor to również możliwość użycia wybielacza, który usunie z obrusa te bardziej uciążliwe plamy.
  • Gdy chcesz odświeżyć kolor bieli, przez całą noc mocz obrus w zsiadłym mleku. Wystarczy go później wypłukać i wyprać w pralce.
  • Jeśli masz już dość zmagania się po każdej rodzinnej imprezie z trudnymi zabrudzeniami, warto wypróbować obrus plamoodporny.

 

jak dbać o obrus

Podobne wpisy

Brak komentarzy

Zostaw komentarz