DZIECKO

Jak urządzić pokój dziecięcy?

pokoj-dla-dziecka

Jak urządzić pokój dziecięcy? To zajęcie jest często prawdziwą frajdą dla rodziców. W przypadku maluchów, mają oni całkowitą swobodę w tworzeniu przestrzeni dla swojej pociechy. Gdy dziecko jest już starsze i ma już swoje ulubione dodatki, aranżowanie takiego wnętrza wygląda nieco inaczej. Jednak niezależnie od wieku Twojego smyka, podczas meblowania pokoju warto kierować się praktycznymi wskazówkami. Oto niektóre z nich.

pokoj-dzieciecy

 

Pokój dla małego dziecka

Pokój dziecięcy jest wymagający w urządzaniu. Odpowiednie przygotowanie takiego miejsca jest bardzo ważne, ponieważ będzie wpływać na rozwój maluszka. Tutaj wszystkie elementy muszą być dobrze dopasowane, praktyczne, bezpieczne.

  • Podstawowym elementem pokoju dziecięcego jest łóżeczko. Powinno być wykonane z trwałego i bezpiecznego dla dziecka materiału, najlepiej drewna. Do najbardziej praktycznych zalicza się modele, które posiadają regulację wysokości materaca, ułatwiającą dostosowanie formy łóżeczka do rozwoju niemowlęcia w jego pierwszych miesiącach życia. Warto decydować się również na wersje z szufladą, w której można wygodnie przechować pieluszki, kosmetyki czy ubranka oraz takie, które rosną wraz z Twoją pociechą. Takie łóżeczka po odpowiedniej modyfikacji można zmienić w wygodny tapczanik – łóżko dla starszego dziecka.
lozeczko-dzieciecetapczan-marsell-firmy-klups lozko-kolyska-kompakt-firmy-klups
Łóżeczko dziecięce/tapczan Marsell firmy Klupś. Łóżko/kołyska Kompakt firmy Klupś.

 

 

 

  • W pokoju dla malucha postaw na meble o zaokrąglonych krawędziach. Wnętrze wypełnij też miękkimi akcesoriami wykończonymi np. w tkaninie. Wszystko to sprawi, że przestrzeń będzie bardziej bezpieczna dla dziecka szczególnie wtedy, gdy bobas uczy się raczkować i chodzić. W tym przypadku pomocy będzie też delikatny dywan, który należy często odświeżać, by nie gromadził się w nim uczulający kurz i bakterie.
  • Doskonale sprawdzą się w takim wnętrzu smukłe komody z szufladami. Zajmują niewiele miejsca a jednocześnie możesz w nich wygodnie posegregować ciuszki i maksymalnie wykorzystać dostępne w meblu miejsce. W szufladach również łatwiej zachować porządek niż w większych szafkach.
  • Na ścianach i półkach koniecznie muszą się pojawić jakieś barwne postacie, ciekawe wzory i przyjazne rysunki, by dziecko mogło rozwijać swoją wyobraźnię. W pokoju malucha powinny rządzić neutralne, pastelowe kolory – biel, beż, szarość, zieleń, błękit czy pudrowy róż.
  • Pokój dziecięcy nie obejdzie się bez odpowiedniego oświetlenia. Oprócz wiszącej lampy, na ścianie powieś lub na komodzie ustaw też niewielką lampkę wyposażoną w energooszczędną żarówkę, by mogła być włączona również przez noc, tworząc odpowiedni nastrój do zasypiania i snu.

 

pokoj-dzieciecy2

Pokój dla starszego dziecka

Urządzając pokój dla przedszkolaka musisz kierować się jego charakterem i zainteresowaniami. Tylko w takim wnętrzu poczuje się swobodnie i będzie mogło rozwijać swoje pasje.

  • Warto, by motywem przewodnim był ulubiony bohater lub bajkowa postać dziecka. Stworzy to w pokoju odpowiedni nastrój, utrzymany w dziecięcej stylistyce. Także kolorystyka musi być zgodna z gustem malucha.
  • By zachęcić dziecko do zabawy i snu w swoim pokoju można zrezygnować z tradycyjnego łóżka na rzecz bardziej wymyślnych mebli – łóżeczka w kształcie samochodu, królewskiej karocy czy piętrowego zestawu obejmującego łóżko ze zjeżdżalnią.

lozko-neo-plus-halmar

Łóżko Neo Plus firmy Halmar

  • Pokój dla starszego dziecka powinien być podzielony na odpowiednie sekcje – wygodne łóżko do odpoczynku, biurko do nauki i odrabiania prac domowych oraz część do zabawy, w której znaleźć się muszą ulubione zabawki Twojej pociechy. W przypadku małych dzieci biurko można zmienić na stoliczek z krzesełkiem, na którym może poświęcić się swoim artystycznym zajęciom – malowaniu czy rysowaniu.
  • By maksymalnie wykorzystać dostępne w pokoju miejsce, zdecyduj się na komody z szufladami, półki na ścianach i praktyczne kosze, skrzynie czy pufy, które często mają różne funkcje – są dodatkowym siedziskiem a jednocześnie praktycznym schowkiem na zabawki.
  • Jeśli masz wystarczająco dużo miejsca w pokoju, wykorzystaj w nim typowe, dziecięce akcesoria – tablicę do pisania, konia na biegunach czy niewielki namiot, który posłuży jako baza do zabawy. Dzięki nim dziecko będzie mieć dużo frajdy a przy okazji rozwinie wiele umiejętności – poćwiczy równowagę, udoskonali zmysł artystyczny czy rozbudzi wyobraźnię podczas tajemnych spotkań w ukrytej bazie.

 

Podobne wpisy

Brak komentarzy

Zostaw komentarz