PORZĄDEK W DOMU

Jak czyścić meble?

sprzątanie

By Twoje meble z różnych pomieszczeń prezentowały się tak samo perfekcyjnie, lepiej zrezygnować z mocnych środków chemicznych. Można je z powodzeniem zastąpić delikatniejszymi metodami, które nie naruszą powierzchni a przy tym zabezpieczą i odpowiednio usuną zabrudzenia.

sprzątanie mebli

Jak sprzątać?

Zanim zaczniesz biegać po domu ze ściereczką i przecierać wszystkie zakamarki pamiętaj, by sprzątanie rozpoczynać od najwyższych partii mebli. Jeśli przecierasz najpierw miejsca na wysokości wzorku czy pasa, zgromadzony na górnych półkach i szafkach kurz, który opada przy czyszczeniu mógłby zniweczyć Twoją pracę – wszystko musiałabyś zaczynać od nowa. Przecieranie mebli powinno też poprzedzać odkurzanie, ponieważ zamiana kolejności również spowoduje osiadanie niewyłapanego przez ściereczkę kurzu na czystej podłodze.

Różne meble – różne sposoby sprzątania

Rodzaj preparatów do czyszczenia trzeba dobierać w zależności od materiału czy formy mebla. Inaczej oczyścisz meble w salonie a inaczej w kuchni.

  1. Najpopularniejsze meble wykonane z materiałów takich jak płyta wiórowa czy płyta laminowana są najmniej wymagającymi produktami. Producenci tego rodzaju produktów zwykle umieszczają informację na swoich stronach, że do czyszczenia mebli wystarczy wilgotna szmatka czy ręcznik papierowy. Trzeba pamiętać, by ta ściereczka rzeczywiście była lekko nasączona wodą, ponieważ sucha tylko rozproszy kurz i przeniesie go na inne powierzchnie. W przypadku takich mebli doskonale sprawdzą się też gotowe wilgotne ściereczki czy spraye do kupienia w sklepie.
  2. Drewniane meble to produkty, o które trzeba szczególnie dbać i być bardzo delikatnym w ich pielęgnacji. Powierzchnię z drewna najlepiej oczyścić za pomocą naturalnych sposobów, czyli naparu z herbaty czy mieszanki składników – szklanka wody, 4 łyżki octu, 2 łyżki oliwy. Odpowiednie do czyszczenia i zabezpieczenia drewnianej struktury będą też preparaty z woskiem.
  3. Meble kuchenne – ich największym problemem jest osad nie tylko z kurzu ale i z tłuszczu. Z takimi zabrudzeniami łatwo poradzi sobie woda z myłem lub płynem do naczyń. Do czyszczenia użyj chłonnej ściereczki lub gąbki. Dobrym rozwiązaniem są też ściereczki z mikrofibry z nitkami srebra, które dodatkowo mają właściwości antybakteryjne.
  4. Meble tapicerowane są bardzo wymagające. Wypoczynek pokryty tkaniną jest nieco bardziej problematyczny, ponieważ łatwo go wybrudzić i ciężko usunąć z niego zwierzęcą sierść. Gdy na tapicerce takiego mebla pojawi się plama, można spróbować ją usunąć za pomocą wilgotnej gąbki z dodatkiem środka piorącego. Trzeba kontrolować ilość wody, aby zbyt duża ilość materiału nie była mokra. Chemiczne preparaty to czyszczenia delikatnie nanieś na skrawek zabrudzenia by sprawdzić, czy nie wchodzi on w jakieś niepożądane reakcje z materiałem. By plama się nie powiększyła, należy ją usunąć kierując gąbkę lub ściereczkę od brzegów do jej środka. Meble wykonane z tkaniny należy często odkurzać – może się to przydać szczególnie w usuwaniu sierści. Jeśli to nie pomoże, warto wykorzystać wałek do czyszczenia odzieży, taśmę klejącą lub lekko wilgotną, gumową rękawicę, którą należy strzepać włosy pozostawione na tkaninie. Meble pokryte skórą lub ekoskórą są bardziej odporne, ale również przyciągają kurz. Najlepiej go usuwać wilgotną szmatką lub gotowymi preparatami do impregnacji tego rodzaju materiału.

Podobne wpisy

Brak komentarzy

Zostaw komentarz