W KUCHNI

Szybkowar – jak w nim gotować?

szybkowar

Szybkowar to produkt idealny dla osób na diecie, ceniących wyjątkowy smak potraw oraz lubiących oszczędzać swój czas i pieniądze. Dzięki wykorzystaniu naturalnego działania ciśnienia i pary wodnej, szybkowar wydobywa ze składników to, co najlepsze, robiąc to w ekspresowym tempie!

szybkowar

 

Szybkowar? Nic trudnego!

Szybkowar może kojarzyć się ze skomplikowaną konstrukcją i trudnościami w obsłudze. W praktyce gotowanie w nim jest zwykle bardzo wygodne i sprawia dużo satysfakcji tym bardziej, że nowoczesne modele są coraz łatwiejsze w użytkowaniu. Przygotowane w taki sposób potrawy są niezwykle lekkie, zdrowe oraz bardzo aromatyczne, co doskonale urozmaici Twoją codzienną kuchnię.

Niestety nie ma jednej, uniwersalnej obsługi szybkowaru. Każdy model jest nieco inny, dlatego odpowiednie przestudiowanie instrukcji obsługi będzie mieć na początku najważniejsze znaczenie. Najpopularniejsza wersja szybkowaru ma jednak kilka cech charakterystycznych:

szybkowar budowa

  1. Uchwyt, który w pozycji zamkniętej powinien idealnie nachodzić w części garnka i pokrywki.
  2. Przycisk, który podczas przekręcania pokrywki wydaje delikatny dźwięk, podnosząc się do góry co oznacza, że szybkowar został zamknięty.
  3. W zależności od modelu na tej części umieszcza się wskaźnik poziomu ciśnienia, który można dostosować do różnych składników oraz opcję z gotowaniem bez ciśnienia jako dekompresja.

Jak gotować w szybkowarze?

Zwykle w szybkowarze powinno znajdować się około 250 ml wody, czyli objętość jednej szklanki. Jej ilość trzeba jednak delikatnie modyfikować w zależności od czasu gotowania. Przy wymagających potrawach musi być jej nieco więcej nie zapominając o zasadzie zakrycia wodą maksymalnie 2/3 szybkowaru, by pozostawić miejsce na tworzącą się parę. Później wystarczy umieścić w środku wybrane produkty – mięso czy warzywa i odpowiednio zamknąć pokrywkę, zatrzaskując przycisk na rączce. Z jego pomocą można również otworzyć szybkowar pamiętając, by wcześniej ustawić pokrętło na pozycję dekompresji, odczekując odpowiedni zakres czasu lub przez około pół minuty ostrożnie polewać zimną wodą brzegi garnka. W tym przypadku należy uważać, by dno szybkowaru nie miało styczności z wodą lub chłodną płytą blatu czy zlewu.

Gotowanie na różne sposoby

Czas gotowania należy odliczać od momentu, gdy pojawi się uchodząca para, świadcząca o odpowiednim ciśnieniu w szybkowarze. Uniwersalność tego produktu polega na wielości rozwiązań – przy niskim ciśnieniu przygotujesz bardziej delikatne artykuły a większe poradzi sobie nawet z wymagającymi rodzajami mięs i warzyw. Dzięki opcji dekompresji z brakiem ciśnienia, w szybkowarze ugotujesz w zdrowy sposób dania tak samo, jak w normalnym garnku.

Podobne wpisy

Brak komentarzy

Zostaw komentarz