DZIECKO

Książki dla dzieci

książki dla dzieci

Jak wynika ze statystyk, Polacy z roku na rok coraz mniej czytają, dlatego tak ważne jest, by miłość do książek zaszczepić dziecku już od najmłodszych lat. Poznawanie odpowiednio dobranych do wieku lektur doskonale rozwinie wyobraźnię Twojej pociechy. Z czytania płynnie jeszcze mnóstwo innych korzyści! Książki sprawią, że dzieciństwo każdego malucha stanie się bardziej radosne i szczęśliwe!

książeczki dla dzieci

Poczytaj mi Mamo i Tato!

Mama, tata czy w zastępstwie również dziadkowie to osoby, od których zaczyna się przygoda z książeczkami. Warto ją rozpocząć już w pierwszych miesiącach życia, by maluch poznawał świat jak najdokładniej. Zalet czytania jest mnóstwo – oprócz rozbudzenia wyobraźni, działa również na rozwój mowy (poznawanie nowych słów), wzmacnia procesy pamięciowe a w późniejszym czasie kształtuje również jego wrażliwość na świat. Funkcja edukacyjna także jest bardzo ważna – dziecko poznając różne przygody i problemy bohaterów z książki dowie się o sposobach radzenia sobie z nimi i będzie wiedzieć jak zachować się w danej sytuacji. By Twoja pociecha wyniosła jak najwięcej z czytanej lektury, musi być ona dostosowana do jej wieku. Jakie typy książek sprawdzą się w przypadku Twojego dziecka?

książka

Kilkumiesięczne dziecko

Tutaj książki powinny być kolorowe i urozmaicone – łączyć zabawki kreatywne z tradycyjną formą książeczki. Proste obrazki przeplatane kilkoma zdaniami powinny przedstawiać otaczający świat i podstawowe przedmioty, które maluch powinien poznać (dom, kot, łyżka itp.). Książeczki dla dzieci w takim wieku mogą być wykonane z plastiku – będą wtedy bardziej trwałe. Na tekturowe wersje można się zdecydować, gdy dziecko nie będzie chciało gryźć kartek. Idealną propozycją dla kilkumiesięcznego dziecka są książeczki z różnymi fakturami. Szeleszczące części, futerkowe elementy, migoczące dodatki to cechy, dzięki którym maluch rozwinie zmysł dotyku, słuchu i wzroku jednocześnie. Przydadzą się także lektury z obrazkami wydającymi dźwięki. Dziecko pozna charakterystyczne odgłosy towarzyszące zwierzętom czy pojazdom a samodzielne przyciskanie elementów wydających dźwięk sprawi mu dodatkową frajdę.

Przedszkolak

Kiedy Twoja pociecha będzie mieć 2 lub 3 lata, proces rozwijania mowy może być już dość rozwinięty. Wtedy świetnie sprawdzą się rymowanki, wierszyki i inne teksty, które łatwo zapamiętać. Dziecko ćwiczy pamięć a przy tym może poznać słowa, których do tej pory jeszcze nie umiało wymówić. Dla starszych kilkulatków można już wybierać książki z większą ilością tekstu, który jest przeplatany równie dużą gamą ilustracji. W tym okresie dziecko chętnie poogląda obrazki, ale też zwróci uwagę na historię zawartą w książce. Dzięki temu czytając maluchowi opowieści o życiowych sytuacjach np. pomaganiu innym, dzieleniu się zabawkami czy przyjściu na świat rodzeństwa, przygotujemy go na nadchodzące zmiany i podpowiemy jakie zachowanie będzie w konkretnej sprawie najlepsze.

Junior w szkole

Czas szkolnych przygód jest bardzo wymagający. Książki dla dzieci w wieku szkolnym mają mniej ilustracji, ale tekst w nich zawarty jest duży, by pomóc dziecku w samodzielnym czytaniu. Dobrze jest, gdy zdania są proste, krótkie i mało rozbudowane. Ułatwi to naukę płynnego czytania. W dalszym ciągu doskonale sprawdzać się będą historie z życia wzięte, które wskażą dziecku jakim być dla innych i poda powody, dla których warto się dobrze zachowywać.

Prawie nastolatek

Gdy Twoja pociecha ukończy 10 lat, bardziej interesować ją mogą historie zawarte w książce niż obrazki. Fragmenty tekstu powinny być jednak co jakiś czas przeplatane drobnymi ilustracjami, nawet w odcieniu biało-czarnym. W tym wieku dziecko mogą zainteresować książki o rozbudowanej fabule, przedstawiające przygody ciekawej postaci. Może to być bohater realistyczny lub jakaś sylwetka bajkowa, dzięki której Twoja pociecha może zyskać nowego idola.

Podobne wpisy

Brak komentarzy

Zostaw komentarz