W KUCHNI

Cytryna i jej sok – jak je wykorzystać?

cytryna

Cytryna to prawdziwy cud natury. Jest produktem tak uniwersalnym, że jej wszystkie zastosowania ciężko zliczyć. Działa doskonale nie tylko w kuchni, ale też w kwestii zdrowia, urody czy sprzątania. Warto mieć ją pod ręką w wielu sytuacjach – duża ilość cennych składników zadba o Twoje zdrowie a jej mocne działanie ułatwi utrzymanie domu w perfekcyjnej czystości.

cytryna-i-jej-zastosowania

Najpopularniejsze sposoby zastosowania cytryny

Jest mnóstwo powodów, które przemawiają za tym, aby mieć cytrynę zawsze pod ręką. Wykorzystać można zarówno całą, jak i sam sok, dzięki czemu nic się nie zmarnuje. Oto najczęściej stosowane i sprawdzone pomysły na użycie cytryny:

  1. Cytryna to przede wszystkim bomba energetyczna. Poleca się picie wody z cytryną na czczo z rana, by oczyścić organizm z toksyn i go odkwasić. Dodatkowo duża dawka witaminy C pozwoli zbudować w nas mocniejszą odporność i ochronę przed chorobami.
  2. W kwestii zdrowia cytryna pomoże szczególnie przy dolegliwościach z wątrobą, w walce z trądzikiem, bólem gardła czy stanem zapalnym dziąseł. Zawsze sprawdza się podczas przeziębienia i osłabienia, tworząc wraz z miodem i czosnkiem zestaw, który skutecznie zwalcza wirusy czy bakterie.
  3. Zawarte w cytrynie witaminy i błonnik sprawiają, że jej spożywanie dobrze działa na trawienie – stymuluje ona procesy trawienne oraz ułatwia utrzymanie kontroli nad apetytem, co przydaje się szczególnie podczas odchudzania.
  4. Cytryna zadba o urodę Twoich dłoni i paznokci. Wystarczy moczyć je w miseczce z wodą i sokiem z cytryny. Skóra będzie bardziej delikatna a płytka paznokci rozjaśniona i mniej łamliwa.
  5. W kuchni cytryna jest zwykle wykorzystywana do sałatek, przygotowania marynat czy składnikiem idealnym do ryb. Mięso marynowane w soku z cytryny jest mniej suche i odpowiednio kruche. Z kolei do przyrządzania ryb bogatych w żelazo idealnie pasuje cytryna lub sok z cytryny zawierające dużą dawkę witaminy C, która zwiększa przyswajalność owego żelaza. Cytryna podnosi też walory smakowe ryby i usuwa z niej nieprzyjemne zapachy.
  6. Cytryna ma właściwości antybakteryjne, dlatego doskonale dezynfekuje deskę do krojenia, usuwając z niej także brzydkie zapachy. Sokiem z cytryny warto myć skórkę owoców lub warzyw, by je dokładnie oczyścić z zanieczyszczeń.
  7. Jak już wcześniej można było zauważyć, cytryna doskonale radzi sobie z nieprzyjemnymi zapachami. Warto to wykorzystać w odświeżaniu lodówki, gdzie przekrojona cytryna będzie pochłaniała mieszające się zapachy żywności. Sok usunie również brzydką woń czosnku, ryb czy cebuli z rąk.
  8. Cytryna jest niezastąpiona podczas sprzątania. Doskonale oczyszcza elementy chromowane – kran czy zlew, nadając im blasku. Ułatwi także wyczyszczenie rusztu czy wnętrza kuchenki. Białe ubrania czy pościel zamiast w chemicznym proszku możesz odświeżyć za pomocą papki – opakowanie sody i 3 łyżek soku z cytryny. Może ona z powodzeniem zastąpić środek wybielający odzież. Starsze meble po umyciu wodą z mydłem można delikatnie przetrzeć połówką z cytryny, by odtłuścić powierzchnię, później wystarczy tylko opłukać całość i wytrzeć do sucha. Jednak najpopularniejszym sposobem czyszczenia z użyciem cytryny jest usuwanie zabrudzeń z wnętrza mikrofalówki. Aby to zrobić, należy zalać wodą do połowy dużą, szklaną misę i umieścić w niej np. dwie pokrojone cytryny, po czym wsadzić do mikrofalówki na 2-3 minuty. Osadzona na wnętrzu para z dodatkiem soku ułatwi usuwanie nawet tych najbardziej zaschniętych zabrudzeń.
  9. Jeśli walczysz z mrówkami, cytryna również może Ci się przydać. Sokiem z cytryny należy spryskać wszystkie miejsca, przez które dostają się nieproszeni goście. Aplikację należy powtórzyć kilka razy.

 

Często używasz soku z cytryny? Może przydać Ci się taki gadżet. To poręczna wyciskarka do cytrusów, która posiada końcówkę ze spryskiwaczem, dzięki czemu powstały sok możesz wygodnie zaaplikować na wybrane miejsce.

tescoma-rozpylacz-soku-z-cytryny-vitamino

Rozpylacz soku z cytryny Tescoma 

Podobne wpisy

Brak komentarzy

Zostaw komentarz