DZIECKO

Higiena a dziecko – nauka od podstaw

dziecko i higiena

Higiena jest bardzo ważna w życiu zarówno dzieci jak i dorosłych. Przestrzeganie jej zasad może nas uchronić od wielu chorób i dolegliwości. Ważne jest również wpojenie maluchowi już w pierwszych latach odpowiednich nawyków, dzięki którym z czasem będzie on mógł samodzielnie zadbać o higienę. Jak wychować dziecko, by stało się prawdziwym czyścioszkiem?

szczoteczka do zębów

Czyszczenie zębów to podstawa

Przygodę z myciem zębów zaczynamy już wtedy, gdy pierwsze z nich pojawią się w buzi malucha. Początkowo używa się do tego miękkiej, silikonowej szczoteczki na palec, lecz z czasem, gdy maluch jest już większy, zastępuje się ją tradycyjną, miękką szczoteczką. W tym okresie najważniejsze są dwie kwestie – rodzic powinien jak najczęściej myć zęby w towarzystwie dziecka, ponieważ one doskonale naśladują czynności osób starszych, dorosły powinien dać mu po prostu odpowiedni przykład. Druga sprawa to samodzielność. Jeśli zaprezentujesz dziecku jak czyścisz zęby, staraj się, by maluch odwzorował te ruchy w swojej buzi. Oczywiście na początku nie będzie to idealne mycie, ale trening czyni mistrza! Dobrym pomysłem jest też przekazanie dziecku swojej szczoteczki, pozwalając mu na mycie zębów rodzica. To ogromna frajda dla Twojej pociechy i źródło wiedzy – maluch może się dokładnie przyjrzeć jak wygląda każdy ząbek.

Mycie rąk na zdrowie

Wiadomo, nie można przesadzać czystością i popadać w skrajności – od brudaska do kompletnego czyścioszka. Dziecko ma przecież prawo od czasu do czasu pobrudzić się podczas zabawy, poczuć radość beztroski. Jednak na co dzień nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak ważne jest najzwyklejsze mycie rąk. A ta prosta czynność może nas ochronić przed dolegliwościami żołądkowymi a nawet grypą. Pamiętaj, by myć z dzieckiem ręce zawsze przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety, po kontakcie ze zwierzętami, po przyjściu do domu z zabawy na świeżym powietrzu oraz za każdym razem, gdy wracacie z miejsca publicznego – przedszkola czy sklepu. Niech ten obowiązek będzie dla dziecka przyjemny – może myć raz Twoje a raz swoje ręce. Zaprezentuj mu, jak dokładnie namydlić rączki i poinformuj, że są na nich niewidoczne, straszne bakterie, których trzeba się pozbyć. Aby odpowiednio oczyścić dłonie, powinno się je myć przynajmniej przez 15 sekund. Przez ten czas śpiewaj, śmiej się, bawi się mydłem – wszystko po to, by higiena rąk kojarzyła się dziecku pozytywnie.

zabawki w wodzie

Kąpiel jak wielka przygoda

Właściwa higiena oparta jest również na regularnej kąpieli, która jest bardzo ważna, ponieważ żywy, ruchliwy maluch szczególnie podczas intensywnej zabawy często się poci a to z kolei może powodować podrażnienia skóry. Zrób wszystko, by dziecko poczuło się w wannie lub prysznicu komfortowo. Mnóstwo baniek z żelu do mycia czy mydła stanowią doskonałą bazę dla zabaw wodnych. Pozwól dziecku wybrać ulubione zabawki i je wspólnie „wyszorować” podczas kąpieli. Zanim jednak wylądują z maluchem w wodzie, wcześniej lepiej je umyć w umywalce. Tu także jest ważna odpowiednia nauka – pokaż dziecku jak za pomocą gąbki namydlić i umyć brzuszek, nóżkę czy rączkę. Daj mu dużą swobodę, czyli pozwól np. samodzielnie wmasować szampon we włosy. Nawet, gdy dziecko nabędzie już umiejętności związane z kąpielą, nie zostawiaj go samego w łazience, bo to niebezpieczne! Zawsze miej swoją pociechę na oku. Zrezygnuj też z gumowych zabawek, w których może pozostać woda – to sprzyja rozwojowi pleśni. Lepiej wybrać plastikowe lub bardzo szczelne, które można dokładnie osuszyć po kąpieli.

Podobne wpisy

Brak komentarzy

Zostaw komentarz