DZIECKO

Jak przełamać niechęć dziecka do mleka?

mleko w kuchni

Twoje dziecko nie chce pić mleka? To jedna z bardzo częstych reakcji. Problemem jest fakt, że mleko to bardzo ważny składnik dziecięcej diety, który jest bogaty w wapń i witaminę D. Gdy maluch nie chce go pić, warto zastanowić się, w jaki sposób przełamać jego niechęć. Codzienna dawka mleka to jedna z podstaw zrównoważonego rozwoju.

mleko dla dzieci

Mleko jest ważne!

Ten wartościowy składnik spożywczy zawiera dużą dawkę wapnia i witaminy D a więc substancji, na niedobór których cierpi większość dzieci. Jeśli Twoja pociecha nie pije mleka, może mieć problemy ze zdrowiem. Witamina D wraz z wapniem to przede wszystkim budulec mocnych kości i zębów. Zbyt mała ilość tych składników będzie powodować więc ich osłabienie, większą podatność na złamania i inne urazy. Witamina D gwarantuje prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego a wapń ma istotny pływ na układ nerwowy i krążenia. Jeśli maluch często choruje lub jest nerwowy może się okazać, że cierpi na niedobór składników mleka krowiego.

Mleko inaczej

Gdy dziecko jest małe, podaje mi się mleko modyfikowane. Po ukończeniu pierwszego roku można już podawać mu mleko krowie. Specjaliści twierdzą, że dziecko powinno przyswajać dziennie 700 mg wapnia, czyli około 2 szklanki mleka. Gdy maluch niechętnie podchodzi do tego napoju, można zaserwować go w postaci przetworów mlecznych. Może Twoje dziecko akurat polubi jogurt, kefir, maślankę, twarożek lub żółty ser. Jeśli nie, wtedy warto przygotować mu specjalne dania na bazie mleka, które z pewnością chętnie zje. Jakie dania wprowadzić do menu mlecznego przeciwnika?

mleczny jogurt

Naturalny jogurt z dodatkiem świeżych owoców wygląda pięknie i jest niezwykle zdrowy. Takie danie może przygotować nawet samo dziecko, co z pewnością sprawi mu ogromną frajdę. Dobrym pomysłem jest też koktajl, czyli zmiksowanie produktów mlecznych z owocami, tworząc smaczny i kolorowy napój.

mleczny budyń

Budyń jest przygotowywany na bazie mleka a więc zachowuje jego cenne składniki. Jest bardzo smaczny a jego konsystencja przyjemna. Tutaj także dobrym urozmaiceniem są sezonowe owoce.

kakao z mlekiem

Kakao – kto nie lubi tego pysznego napoju? Uwielbiana przez dzieci czekolada zneutralizuje zapach mleka, który może maluchom przeszkadzać oraz wzbogaci go o smak idealny dla łasuchów.

    naleśniki z mleka placuszki z mleka gofry z mleka

Dania wykonywane z ciasta, do którego dodaje się mleko powinny skusić nawet te najbardziej uparte maluchy. Pyszne naleśniki z dodatkiem jogurtu, puszyste pankakes czy kruche gofry i wszystkie z dodatkiem świeżych owoców to smakołyki dla każdego, małego brzuszka. Do ich przygotowania przyda Ci się specjalna patelnia z płaskim dnem na ciasto naleśnikowe lub z wgłębieniami ułatwiającymi formowanie placuszków.

Jeśli Twoja pociecha nie chce pić mleka, nie poddawaj się. Ponawiaj próbę co jakiś czas, smaki akceptowane przez dziecko ulegają częstym zmianom, dlatego niewykluczone, że za parę miesięcy maluch wypije go bez żadnej namowy.

Nie chcę czy nie mogę?

Sprawę komplikuje sytuacja, gdy dziecko jest uczulone na mleko krowie a dokładnie na jego białka. Wtedy często występuje biegunka, wymioty czy reakcja skórna. Zmniejszyć objawy może jedynie dieta eliminacyjna, która wyklucza spożywanie mleka i przetworów mlecznych. Grozi to jednak niedoborem wapnia i innych ważnych składników, dlatego w tym czasie dziecko powinno jeść dużo zielonych warzyw, orzechów, ryb, produktów pełnoziarnistych i owoców. Można też sięgać po mleko o innym niż zwierzęce pochodzeniu np. kokosowe, sojowe, migdałowe czy ryżowe. Są dobrym zamiennikiem, choć mają nieco inny skład niż mleko krowie i należy stosować je z umiarem, szczególnie w przypadku odmiany sojowej ( nadmiar soi źle wpływa na tarczycę czy płodność). Dziecko z alergią pokarmową na białka powinno być pod stałą opieką lekarza. Dobrze jest też co kilka miesięcy robić próby uczuleniowe, ponieważ alergia może z czasem minąć.

Podobne wpisy

Brak komentarzy

Zostaw komentarz