DZIECKO

Ćwiczenia na logiczne myślenie

gry planszowe

Już od najmłodszych lat warto rozwijać umiejętności dziecka w różnorodnych kierunkach. Logiczne myślenie jest jedną z nich. Właściwe rozumowanie i łączenie faktów pozwala szybciej rozwiązać problemy i podejmować odpowiednie decyzje. Tą zdolność jednak należy zacząć ćwiczyć jak najwcześniej.

dziecięcy robot

 

Pomyśl logiczne!

Logiczne myślenie jest bardzo przydatne zarówno w życiu dorosłych jak i dzieci. Ta zdolność ułatwia naukę nowych rzeczy, pozwala uniknąć błędów w rozumowaniu czy przydaje się do porządkowania myśli. Logika ma więc ogromny wpływ na podejmowanie decyzji, przyswajanie umiejętności, codzienną pracę czy nawet osiąganie życiowych celów. Jak najczęściej zabawy dziecka z dorosłym powinny opierać się na liczbach, łamigłówkach, labiryntach, krzyżówkach, porównywaniu przedmiotów czy rysunkach bazujących na łączeniu kropek.

Dzieci i logiczne myślenie

Do rozwoju umiejętności logicznego myślenia może zaangażować się cała rodzina. To jeszcze bardziej wzmocni więzi rodzinne oraz ułatwi dziecku przyswajanie potrzebnej wiedzy, którą pozyska w sposób dostosowany do jego wieku. Oto przykłady zabaw rozwijających logiczne myślenie:

  • Dla najmłodszych – najlepiej zacząć od klocków. Z początku mogą być drewniane lub plastikowe. W późniejszym czasie doskonale sprawdzają się klocki mniejsze, z których składa się określone postacie i kształty. Dobrym ćwiczeniem na logikę są również najzwyklejsze puzzle. Na rozwój tej umiejętności wpływają też różnego rodzaju łamigłówki, które pobudzają pomysłowość dziecka i analityczne zdolności.
  • Dla uczniów – tutaj idealnym rozwiązaniem są gry planszowe. To świetna zabawa dla całej rodziny a dla dziecka możliwość rozwoju na wielu płaszczyznach. Gry planszowe, szczególnie w przypadku tych, które wymagają podejmowania wyborów, uczą planowania, przewidywania i sposobów modyfikacji procesu podejmowania decyzji. Dzięki takiej rozrywce dziecko oswaja się ze współzawodnictwem a jednocześnie buduje swoje umiejętności dotyczące współpracy. Często graj więc ze swoją pociechą w szachy, warcaby, karty czy chińczyka lub gry planszowe o bardziej skomplikowanej fabule.
  • Dla starszych – jeśli szukasz rozwijającej rozrywki dla starszych dzieci, może spodobać Ci się program Scratch, który uczy programowania. Bazując na puzzlach odzwierciedlających język programowania, Twoja pociecha zyska wiedzę na temat tworzenia prostych animacji czy gier. Interaktywna forma pozwala dzieciom na pełne zaangażowanie w każdy projekt. Logiczne myślenie rozwijają też warsztaty robotyki, na których Twoja pociecha otrzyma dużą dawkę wiedzy o tworzeniu i projektowaniu robotów, maszyn czy pojazdów. Aby takie urządzenia mogły działać, każda część z jakich się składa musi spełniać określone funkcje. Uczy to zależności, logiki i efektów podejmowania decyzji.

 

zabawa z rodzicami

Podobne wpisy

Brak komentarzy

Zostaw komentarz