PORZĄDEK W DOMU

Odkurzacz bez worka – wady i zalety

odkurzacz bez worka

Czy do odkurzania zniechęca Cię ilość unoszącego się podczas sprzątania kurzu? A może masz już dość krążenia od sklepu do sklepu i poszukiwania worków odpowiednich do konkretnego modelu sprzętu? W obu przypadkach świetną alternatywą jest odkurzacz bezworkowy. Jest produktem, po którego coraz częściej sięga się przy wymianie starego sprzętu. Odkurzacz bezworkowy ma wiele zalet, jednak nie pozostaje również bez wad. Czy warto w niego zainwestować? Czym się kierować przy jego wyborze?

odkurzacz

Odkurzacz bezworkowy – opłacalna inwestycja?

Kwestia zgłębienia zalet i wad takiego urządzenia to punkt obowiązkowy przed samym zakupem. Czy spełni nasze oczekiwania? Czy będzie wygodny? Czy warto mieć go w swoim domu? Bardziej szczegółowe cechy odkurzacza bezworkowego z pewnością pozwolą określić, czy jest to odpowiednia propozycja dla Ciebie.

Zalety:

 • Brak worka oznacza, że zmniejszysz swoje wydatki, ale też oszczędzisz czas na kupowaniu i dopasowywaniu worków do modelu starego odkurzacza.
 • Worki z zebranym brudem i kurzem nie trafiają do śmieci, dlatego odkurzacze bezworkowe są bardziej ekologicznie.
 • Odkurzacze bezworkowe lepiej radzą sobie z usuwaniem kurzu i wielu groźnych dla zdrowia zanieczyszczeń typu pyłki czy roztocza, dlatego jest to odpowiednia propozycja szczególnie dla alergików.
 • Wybrane modele działają w systemie bezworkowym, ale można ich używać również z workami.
 • Odkurzacze z filtrami zmywalnymi (zamontowane na stałe) są łatwiejsze w czyszczeniu, ponieważ trzeba je opłukać raz na jakiś czas, usuwając z powierzchni zanieczyszczenia.

Wady:

 • Odkurzacz bezworkowy trudniej zachować w czystości. Wymaga odpowiedniego, bardzo dokładnego mycia, by nie pojawił się nieprzyjemny zapach. Z kolei aby odkurzacz prawidłowo zbierał cały kurz i miał odpowiednią siłę ssania, należy regularnie czyścić filtr, co wiąże się z kolejną wymagającą czynnością.
 • Niektóre modele takich odkurzaczy są ciężkie, co wpływa na wygodę odkurzania i jest problematyczną kwestią w przypadku przeciągania go po różnych powierzchniach.
 • Skomplikowana budowa niektórych odkurzaczy utrudnia swobodny przepływ śmieci, co grozi zapychaniem się całego wlotu.
 • Cena takiego sprzętu jest zwykle wyższa niż w przypadku tradycyjnego odkurzacza workowego.
 • Przy opróżnianiu wnętrza trzeba bardzo uważać, by zebrany kurz nie rozprzestrzenił się ponownie w pomieszczeniu. Takie ryzyko jest o wiele większe niż w przypadku odkurzaczy workowych.
 • W tradycyjnym odkurzaczu możesz wykorzystać wkład zapachowy, w tym bez worka już nie.

 

Jak wybierać odkurzacz bezworkowy?

Jeśli mimo wad zdecydujesz się na taki rodzaj odkurzacza, musisz zwrócić uwagę na kilka ważnych parametrów. Najlepiej, by Twój model miał prosty pojemnik o nieskomplikowanej budowie, by usuwane zanieczyszczenia miały swobodny przepływ do środka sprzętu. Wielkość pojemnika (od 1,2 zwykle do 2,5 l) dostosuj do własnej wygody. Mniejszy będzie bardziej poręczny, ale częściej trzeba go opróżniać. Duży, o pojemności 2,5 l pozwala na dłuższe odkurzanie, ale sprawia jednocześnie, że odkurzacz jest cięższy i gorzej się nim manewruje. W odkurzaczach bezworkowych montuje się różne filtry – wodny (skutecznie zbiera kurz i zanieczyszczenia, lecz po użyciu trzeba opróżnić zbiornik z wody), zmywalny (zamontowane na stałe, wystarczy wypłukać, by oczyścić z brudu) oraz EPA lub HEPA (doskonale filtrują i wyłapują nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia – roztocza czy pyłki). Ważna jest też etykieta energetyczna, na której znajdziesz bardzo ważne informacje o urządzeniu:

 • klasa efektywności energetycznej – informuje ile konkretny model zużywa prądu, podaje się również średnie roczne zużycie energii
 • klasa emisji kurzu – wskaźnik czystości wydmuchiwanego powietrza
 • klasa skuteczności odkurzania dywanów – wskazuje na skuteczność przy oczyszczaniu powierzchni dywanów lub wykładzin
 • klasa skuteczności odkurzania podłóg twardych – mówi o tym, jak odkurzacz radzi sobie z usuwaniem kurzu z parkietów, paneli czy posadzek
 • poziom hałasu – (liczba w decybelach) jako głośność pracy odkurzacza, tej najbardziej ciche mieszczą się poniżej 70 dB

W przypadku parametrów określonych jako klasa, wybieraj zawsze modele klasy „A”. Wykazują wtedy największą skuteczność i oszczędność energetyczną. Im dalej, czyli klasa B, C, D, E, F czy G, tym odkurzacz ma gorsze właściwości.

Dodatkowe udogodnienia w odkurzaczach bezworkowych to np. miękkie koła tłumiące hałas, pojemny schowek na akcesoria czy ochraniacz chroniący przed obijaniem mebli.

 

Podobne wpisy

2 komentarze

 • Odpowiedz Julka 11 września 2019 at 08:26

  Cześć wielkie dzięki za wpis dla nas !

  • Odpowiedz Michał 23 stycznia 2020 at 04:45

   Cała przyjemność po naszej stronie 🙂

  Zostaw komentarz