W KUCHNI

Formy i blachy do pieczenia ciasta – jaką wybrać?

blacha do ciasta

Zwykle wydaje się, że pięknie wyrośnięte ciasta są łatwe do upieczenia. Nic bardziej mylnego! Ich forma po wyjęciu z piekarnika zależy od bardzo wielu czynników. Duży wpływ na wygodę pieczenia i serwowania ciasta mają same blachy i formy. Jakie zalety mają ich poszczególne rodzaje? W czym najlepiej piec ciasto?

Klasyczna, metalowa blacha to przeżytek. Zastępują ją nowe modele o ulepszonej formie. Które z nich mają najwięcej zalet? Oto cechy różnych blach i form do ciasta:

  • Blacha ocynowana – bardzo prosty rodzaj blachy. Jest tania i ma różnorodne kształty. Niestety zdarza się, że pod wpływem nadmiernej wilgoci rdzewieją a niekiedy mają nawet brzydki zapach. Blacha ocynowana z jednej strony jest lekka, czyli wygodna, z drugiej jej podatność na wgniecenia jest dość duża.
  • Blacha stalowa  – jedna z najpopularniejszych. Nowoczesne modele są dość solidne. Nie są podatne na odkształcenia. Cechą charakterystyczną tej blachy to dobre przewodzenie ciepła, dzięki czemu ciasto szybciej się piecze a my oszczędzamy energię. Zwykle powierzchnia takiej blachy jest pokryta powłoką nieprzywieralną i ma delikatne nierówności, które pozwalają na lepszy przepływ powierza. Najlepiej wybierać modele rozpinane, aby łatwiej można było wyjąć i porcjować ciasto. Przy krojeniu wypieku pozostawionego w blaszce należy uważać, by nie porysować powierzchni ostrzem noża.
  • Formy ceramiczne – są solidne, ale jednocześnie dość ciężkie. Ich cena jest wysoka, ale wynika to z trwałości materiału ceramicznego a nierzadko też jego dekoracyjnego wyglądu. Cechą form ceramicznych jest wolne nagrzewanie, przez ciasto wymaga dłuższego pieczenia a co za tym idzie większego poboru energii.
  • Formy silikonowe – jedne z najbardziej praktycznych. Mają uniwersalne zastosowanie, ponieważ można w nich piec a nawet mrozić. Silikonowe formy mają najwięcej różnorodnych, mniej popularnych kształtów. Materiał wytrzymuje wysokie temperatury (nawet do 250˚C) i jest odporny na jej gwałtowne zmiany. Łatwo się je myje a specjalna powłoka sprawia, że nie przywiera do niej ciasto. Silikonowe formy do ciasta zajmują mało miejsca, ponadto szybko stygną po wyjęciu z piekarnika. Słabą stroną tego produktu jest wyższa cena i podatność na przecięcie nożem. Choć ciasto lub zamrożoną formę bardzo łatwo wyjąć ze środka, ze względu na jej elastyczność, z drugiej strony jest dość niestabilna – trzeba trzymać ciasto (szczególnie, gdy jest ciężkie) obiema rękami. Jak piec w formie silikonowej? Robimy to tak samo jak w przypadku innych form i blach. Do silikonowych foremek najbardziej nadaje się ciasto w postaci płynnej lub półpłynnej.
  • Formy szklane – cechuje duża uniwersalność. Są odpowiednie do pieczenia ciast, ale też dań obiadowych i przekąsek. Szklane formy są wytrzymałe i przeźroczyste, dlatego łatwiej można kontrolować proces wypieku. Wadą tego produktu jest podatność na zniszczenie (rozbicie) oraz większa waga, przez co trudniej jest nią przenosić.

forma do ciasta

Wybierając blachę do pieczenia poza samym materiałem warto wziąć pod uwagę inne cechy produktu. Praktyczną opcją są blachy z wyjmowanym dnem. Dzięki tej opcji zdecydowanie łatwiej można pokroić ciasto bez obaw, że porysujemy powierzchnię blachy ostrzem noża. Ciekawą propozycją są też blachy z przykrywką. Dzięki niej ciasto nie wysuszy się i będzie wygodniejsze w przenoszeniu bądź przewożeniu.

snb-blacha-ocynowana-z-wyjmowanym-dnem-28-x-235-cm snb-blacha-do-pieczenia-caffe-creme-31-x-14-cmbanquet-tortownica-z-plastikowa-pokrywa-26-cm  banquet-blacha-do-pieczenia-z-plastikowa-pokrywa-granite-42-x-29-cm

Podobne wpisy

Brak komentarzy

Zostaw komentarz