URZĄDZASZ

Pomysłowa ściana w pokoju dziecięcym

ściana w pokoju dziecięcym

Urządzanie pokoju dla dziecka może być wyzwaniem szczególnie wtedy, gdy chcemy zadbać o rozwój jego kreatywności. Pomysłowa ściana w pokoju dziecięcym to jedno z rozwiązań, którym warto zainspirować się w tworzeniu przestrzeni przyjaznej dla najmłodszych. Ta mała zmiana może dać wielki efekt. Jedna, kreatywnie zaaranżowana ściana spektakularnie odmieni cały pokój dziecięcy.

kreatywna ściana w pokoju dziecięcym

Jak powinna być wykończona ściana w pokoju dziecięcym?

Wielu rodziców marzy o tym, by znaleźć receptę na porysowane i poplamione ściany w pokoju dziecięcym. Rozwiązanie jest niezwykle proste! Wystarczy dobrze wykorzystać dostępną przestrzeń, aby jednocześnie zachować porządek i zapewnić dziecku kreatywne zajęcie.

Oto pomysły na kreatywną ścianę w pokoju dziecięcym:

  • Farba tablicowo-magnetyczna – to jeden z najbardziej popularnych a przy tym sprawdzonych pomysłów na wykończenie ściany w pokoju. Po tablicowej powierzchni dziecko za pomocą kredy może rozwijać swoją wyobraźnię i umiejętności artystyczne. Farbę można zastąpić samoprzylepną tablicą kredową. Warto wykorzystać też magnetyczne wykończenie ściany. Wtedy można umieścić na niej różne magnesy np. w postaci obrazków, puzzli lub literek (dziecko samodzielnie tworzy wyrazy).
  • Papier na ścianie, czyli uchwyt ścienny na rolki papierowe – rozwiązanie idealne dla małych miłośników malarstwa i rysunku. Rolka jest umieszczona na specjalnym wieszaku mocowanym do ściany. Dziecko może rysować na niej do woli a po skończeniu oderwać część papieru. Przygoda z rysowaniem może trwać tyle, co długość rolki, a więc baaardzo długo.
  • Płyta perforowana – idealna do organizacji wszelkich dodatków, akcesoriów i zabawek. Wystarczy zamontować ją na ścianie a w otworach umieścić haczyki, na których można powiesić najciekawsze prace. Mogą to być również akcesoria biurowe, jeśli płytę wieszamy nad biurkiem. Gdy w otworach umieścimy drewniane kołki, zyskamy miejsce do uporządkowania wielu zabawek.
  • Mini ścianka wspinaczkowa – idealna dla starszych dzieci. Wystarczy zamontować na ścianie uchwyty w różnym ustawieniu, ale nie można zapominać o zabezpieczeniu podłogi w razie upadku.
  • Tablica manipulacyjna – wymaga kreatywności nie tylko od dziecka, ale i od samego rodzica, który ją przygotowuje. Można też kupić gotowy produkt. Co to jest tablica manipulacyjna? To płyta, na której można umieścić wszystko. W szczególności to, co wymaga pomysłowości i sprytu lub elementy, dzięki którym młodsze dziecko pozna działanie przedmiotów. Na tablicy manipulacyjnej umieszcza się: koła zębate, dzwonki rowerowe, kłódki z kluczykiem, kolorowe rzepy, klamerki, klamki, elementy rury, łańcuszki, suwaki, lampki, włączniki, sznurki, spinacze, lusterka, tory dla kulek. Gdy umieszczone na płycie drobiazgi są wykonane z różnych materiałów, pełnią także funkcję tablicy sensorycznej.
  • Domek dla lalek lub tor dla auta – te akcesoria dziecięce kojarzą się z zabawą na podłodze. Można je także zawiesić na ścianie, dzięki czemu dobrze wykorzystamy wolną przestrzeń. Gdy drewniany domek jest zawieszony na ścianie, zabawa jest o wiele wygodniejsza. Zamiast gotowego domku dla lalek można wykorzystać modne w ostatnim czasie półki heksagony lub półki w kształcie domku. Wystarczy zamontować na ścianie 3 sztuki obok siebie i 3 mini pokoiki dla lalek są gotowe! Z kolei tor dla aut można wykonać ze zwykłych półek lub listewek. Aby go zrobić, wystarczy zamontować dwie półki lub listwy obok siebie, jedna pod drugą. Obie łączymy kolejną półką, tym razem mocowaną na skos. Takie elementy można powtarzać lub zmieniać ich ustawienie.
  • Naklejki – praktyczne w każdej postaci. Od prostych motywów, po naklejki 3D – każda z nich, chociaż po części ochroni ścianę przed zabrudzeniem. Najlepiej spełniać swoje zadanie będzie naklejka w formie miarki, dzięki której można na bieżąco sprawdzać wzrost dziecka.
  • Ściana osiągnięć – powieś na ścianie dwa haczyki w odległości 1-2 metra. Połącz je nitką, do której spinaczami przypniesz kartki z dyplomami i inne osiągnięcia dziecka. Poniżej można rozwiesić drugą linię z wyróżnionymi pracami. Do wyeksponowania tych najważniejszych rzeczy można wykorzystać tablice magnetyczne lub tablice korkowe.

Podobne wpisy

Brak komentarzy

Zostaw komentarz