DEKORACJE

Jak przygotować stół na Wielkanoc?

stół na Wielkanoc

Rodzinnie, przy wspólnym stole – tak często spędzamy Wielkanoc. Wystrój domu jest wtedy pełen dekoracji związanych ze świętami i wiosną. Nie inaczej jest w przypadku oprawy stołu. W końcu to właśnie przy nim spędzamy czas z rodziną podczas degustowania wielkanocnych potraw. Jak zadbać o perfekcyjny wygląd stołu? Jak go udekorować na Wielkanoc?

Zastawa na stół wielkanocny

Wielkanoc w domu to przede wszystkim rodzinna atmosfera, pyszne potrawy i pięknie nakryty stół. Aby jego wygląd był zachwycający, trzeba zadbać o każdy szczegół. Lśniąca zastawa powinna być uzupełniona odpowiednimi dekoracjami. Sprawdź, jak zadbać o porcelanę, sztućce, szkło i najlepiej udekorować stół na Wielkanoc.

Lśniący stół na Wielkanoc

Na tak wyjątkowe, rodzinne okazje zwykle rezerwujemy piękną zastawę. Jednak to nie wystarczy. Porcelana, jak i sztućce czy szkło trzeba odpowiednio wyczyścić, aby zachowały blask i atrakcyjny wygląd. Jak nadać im połysk?

  • Porcelana – na co dzień pielęgnując delikatny materiał porcelany, należy zrezygnować z mycia w zmywarce i z użycia ostrych zmywaków. Jeśli zabrudzenia lub osad nie schodzi z naczyń, używa się odrobiny sody oczyszczonej, którą trzeba wcierać w naczynie wilgotną ściereczką.
  • Sztućce – to, w jaki sposób je wyczyścić zależy od konkretnego materiału. Sztućce z drewnianym trzonkiem są delikatne, nie należy ich myć w zmywarce, ponieważ spłowieją i zaczną pękać. Aby odzyskały blask, w drewnianą część należy wetrzeć odrobinę zwykłego oleju. W przypadku sztućców stalowych trzeba zanurzyć je na godzinę w 2 litrach wody z dodatkiem 2 łyżek octu. Do usunięcia zabrudzeń z kawy i herbaty najlepiej użyć wilgotnej ściereczki posypanej sodą oczyszczoną lub solą. Aby srebrne i posrebrzane sztućce nabrały blasku, należy włożyć je do miski wyłożonej folią aluminiową i napełnioną 2 litrami wody z dodatkiem 10 łyżek soli. Można też zamoczyć je w kefirze lub zsiadłym mleku albo wcierać w nie pastę do zębów za pomocą miękkiej szmatki.
  • Szklanki i kieliszki – jeśli na ich powierzchni pojawi się osad, można je zanurzyć w letniej wodzie z dodatkiem octu w proporcji 1:1. Po kilku minutach wypłukuje się każde naczynie i myje jak zawsze z użyciem płynu.  Aby szklanki i kieliszki były lśniące, należy je polerować ściereczką lnianą lub z mikrofibry. Dobre efekty przynosi nabłyszczanie szklanych elementów zastawy, gdy wcześniej przytrzymamy je chwilę nad parującą wodą.

 

dekoracje na stół wielkanocny

Jak ozdobić stół na Wielkanoc?

Na wielkanocnym stole nie może zabraknąć drobnych dekoracji i wiosennych akcentów. W końcu piękną oprawę tworzy zastawa i dodatki w dobrze dobranych kolorach. A wśród barw, które goszczą w okresie Wielkanocy, najczęściej spotyka się zieleń, fiolet, błękit i róż. Radosne i wiosenne pastelowe odcienie idealnie pasują do takiej okazji. Czego nie może zabraknąć na Wielkanocnym stole?

Wazon ze świeżymi kwiatami

Obojętne, czy jest to duży wazon z bukietem, czy mała buteleczka z pojedynczymi, polnymi kwiatami – rośliny są ważnym elementem dekoracji. Tworzą wiosenny klimat, dbają o piękny zapach i wygląd stołu.

Świece na stół

Zapewniają relaksującą atmosferę, ale są też drobnym dodatkiem, który podkreśla podniosły charakter spotkania przy wspólnym stole. Można zdecydować się na zabawne świece w kształcie jaja czy króliczka, które ściśle łączą się z Wielkanocą lub wybrać świece zapachowe.

Eleganckie serwetki

Na uroczystym stole nie może zabraknąć serwetek. Można je delikatnie przewiązać wstążką, tworząc stylowy dodatek, efektownie złożyć w kształt zajączka czy kwiatu lub po prostu wyciąć z niego określony wzór np. króliczka. W dużych serwetkach, które po złożeniu mają zakładki, można umieścić sztućce.

Dodatki na stół Wielkanocny

Idealnym dopełnieniem stołu są niewielkie ozdoby wykonane ze szkła, drewna, papieru, a nawet z kamienia. Pisanki, piórka, drobne gałązki można ustawić na paterze lub ozdobnej misie.

Podobne wpisy

Brak komentarzy

Zostaw komentarz