MamaTata

Współczesne macierzyństwo – czy Mama ma czas dla siebie?

Czy mama ma czas dla siebie

Mama i Tata to najważniejsze osoby w życiu dziecka, dlatego wiele osób uważa, że macierzyństwo i czas dla siebie to pojęcia, które wzajemnie się wykluczają. Po porodzie nie będziesz mieć czasu na swoje pasje! Dziecko wymaga całodobowej opieki mamy! Niemowlak nie da ci się wyspać! To tylko niektóre opinie, którymi straszy się młode mamy. A przecież pojawienie się nowego członka rodziny wcale nie musi tak wyglądać. Kluczem do sukcesu jest organizacja i.. dobre chęci!

Mama i czas dla siebie

Pierwsze 3 miesiące po porodzie – czy można się wyspać?

Okres połogu jest bardzo wymagający. Oczywiście każda kobieta przechodzi go inaczej, jednak nie zmienia to faktu, że organizm powoli wraca do sił, a obowiązków przybywa. Odwieczną zagadką przyszłych mam jest kwestia wysypiania się po porodzie. Jeśli mamy spokojnego malucha, sprawa jest prosta – wystarczy wypoczywać w tych samych porach dnia i nocy, co niemowlak. Jednak jeżeli nocne karmienia są problematyczne, warto spać z dzieckiem w jednym łóżku (przynajmniej w pierwszych miesiącach) lub wykorzystać dostawkę do łóżeczka, dzięki której mama nie musi kilkukrotnie wstawać. W przypadku dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym wieczorem powinno się przygotować czyste butelki, ciepłą wodę i proszek, aby zmniejszyć do minimum nocną aktywność.

Jak wyspać się przy niespokojnym niemowlaku? Każde dziecko jest inne, dlatego nie istnieje złota zasada, która znajdzie zastosowanie u każdego malucha. Jak zadbać o spokojny sen naszej pociechy?

  • Najważniejszy jest komfort maluszka. Sprawdź, czy dziecko nie płacze przez pampersy, które nie są odpowiednio chłonne lub nie jest mu za gorąco.
  • Ważna jest bliskość rodzica. W ramionach mamy lub taty dziecko czuje ciepło i zapach, które ułatwią mu zasypianie.
  • Warto skorzystać z różnych gadżetów. Przykładem takiej rzeczy jest szumiś. Jeśli dziecko ma problem z zasypianiem, charakterystyczny, biały szum generowany przez urządzenie ma mu ponoć przypominać dźwięki, które docierały do maluszka, gdy był jeszcze w brzuchu. Przydatny może być też śpiworek niemowlęcy, który dba o komfortowe warunki snu.
  • Pierwsze miesiące często wiążą się z bolesnymi kolkami. Jest to częsta dolegliwość, wynikająca z niedojrzałości układu pokarmowego. W takim wypadku warto zastosować preparaty łagodzące kolkę. Warto też delikatnie rozgrzać brzuszek dziecka, wykonując dodatkowo łagodzący napięcie masaż.

Jak Mama może znaleźć czas dla siebie?

Każda mama potrzebuje relaksu, odpoczynku i chwili, którą przeznaczy tylko dla siebie. Jest to bardzo istotne ze względu na to, że pomaga szybciej uzyskać dobrą kondycję fizyczną i psychiczną. Mimo że w macierzyństwie, szczególnie na początku, wydaje się to trudne, rozwiązaniem jest dobra organizacja i pomoc bliskich.

1. Wsparcie rodziny i znajomych w opiece nad dzieckiem

Jeśli tylko jest taka możliwość, można, a nawet trzeba skorzystać z pomocy rodziny. Oprócz partnera, który powinien być wsparciem na co dzień, w macierzyństwie pomagają rodzice. Gdy dziecko spędza czas z babcią lub dziadkiem, buduje z nimi trwałe więzi. Warto też zaangażować rodzeństwo w opiekę nad maluchem. Gdy mają oni własne dzieci, nasza pociecha zyska towarzysza. Jeśli nie, brat lub siostra mogą doskonale sprawdzić się jako opiekunowie w czasie, kiedy mama będzie potrzebowała czasu na załatwienie spraw lub chwili tylko dla siebie. Jeśli rodzina jest zbyt daleko, rolę sporadycznej opiekunki mogą pełnić przyjaciele. Do dyspozycji rodziców są też wykwalifikowane opiekunki. Wynajęta niania może na stałe lub dorywczo zajmować się naszą pociechą.

2. Dodatkowe zajęcia i atrakcje dla dziecka

Roczne dzieci często potrzebują zabawy i towarzystwa. Dla nich i dla starszych maluchów odpowiedni jest żłobek lub klub malucha, czyli placówki, które dbają o dostarczenie najmłodszym dużej ilość atrakcji. Można posyłać tam dziecko na cały dzień, na kilka godzin lub okazyjnie, dzięki czemu maluch ma okazję poznać rówieśników i uczestniczyć w zabawach w większym gronie. Kiedy nasza pociecha rozwija swoje umiejętności pod okiem opiekunek z takich placówek, rodzice zyskują cenny czas dla siebie.

3. Właściwa organizacja

Matki są wspaniałymi organizatorami. Potrafią łączyć wiele różnych czynności w jedną całość, co znacznie ułatwia wygospodarowanie chwili dla siebie. Przykładowo można zaoszczędzić czas na zakupy, robiąc je w Internecie. Niektóre markety spożywcze oferują nawet dostawę do domu. Warto też przygotować obiady raz na kilka dni. Kolejnym pomysłem jest łączenie przyjemnego z pożytecznym, czyli podczas karmienia dziecka można czytać ulubione książki albo oglądać film lub serial. Można też często odwiedzać znajomych z dziećmi. Maluch ma okazję do zabawy a mama do relaksu podczas rozmowy z przyjaciółką przy filiżance ulubionej kawy.

4. A co zrobić, gdy dziecko jest bardzo absorbujące?

Są dzieci, które same bawią się i poznają świat, dając rodzicom więcej swobody. Często jednak maluchy wymagają dużej uwagi. Dziecko płacze, gdy mama wychodzi z pokoju? Najlepiej czuje się na rękach? W takiej sytuacji bardzo pomocne są chusty. Specjalne nosidła są odpowiednie zarówno dla niemowląt, jak i kilkulatków. Wraz z wiekiem oczywiście zmienia się forma, jak i sposób wiązania chusty. Dziecko noszone w taki sposób jest spokojniejsze, a jednocześnie mama zyskuje wolne ręce, które przydają się w wielu sytuacjach. Dzięki chuście można gotować, sprzątać, spacerować, podróżować, malować się i robić mnóstwo innych rzeczy bez obaw o maluszka.

Mama i Tata – jak dzielić obowiązki z partnerem?

W macierzyństwie rola mamy i taty jest tak samo ważna. Podział obowiązków, których przybywa po porodzie, jest wręcz niezbędny, by wszyscy w takim samym stopniu mogli uczestniczyć w życiu rodzinnym. Taka organizacja pomaga też odciążyć mamę z nadmiaru obowiązków, dzięki czemu może ona łatwiej wygospodarować czas dla siebie. Jak mądrze podzielić obowiązki? Jak lepiej zorganizować plan dnia?

Przede wszystkim zrób listę obowiązków. Oprócz kwestii związanych z dzieckiem, czyli przebieranie, karmienie, kąpanie, usypianie jest też wiele czynności, które również powinny być wykonywane przez oboje rodziców. Chodzi tu o gotowanie, pranie, sprzątanie, prasowanie, wynoszenie śmieci i wiele innych spraw. Podział obowiązków najlepiej przedyskutować wspólnie, aby nie narzucać drugiej osobie wyłącznie swojej wizji. Plan powinien uwzględniać ilość wolnego czasu rodzica czy predyspozycje do konkretnej czynności. W końcu są i tacy mężczyźni, którzy lubią prasować!

Jest też wiele spraw, w które mogą angażować się oboje rodziców. Wspólne gotowanie partnerów i malucha w chuście to pomysł na umocnienie relacji, a jednocześnie idealny sposób spędzania wolnego czasu razem.

Dzieląc swoje obowiązki z partnerem, należy się wspierać i doceniać. Zdecydowanie należy unikać wszelkiego szantażu i złośliwych komentarzy. Warto z kolei rozmawiać, motywować i okazywać wzajemną czułość na każdym kroku.

Podobne wpisy

Brak komentarzy

Zostaw komentarz