MamaTata

Wychowywanie dziecka i życie zawodowe? To jest możliwe!

dziecko i życie zawodowe

Macierzyństwo pochłania mnóstwo energii i czasu. A przecież wychowywanie dziecka to tylko tylko jedno z obowiązków, które trzeba realizować na bieżąco. Innym, równie ważnym, jest praca. Niektóre mamy nastawiają się, czy dziecko to koniec kariery zawodowej. Na szczęście współczesny rynek pracy staje się coraz bardziej elastyczny i przyjaźniejszy dla rodzica. Wychowywanie dziecka i życie zawodowe jest obecnie coraz łatwiejsze. Zarobek i macierzyństwo można połączyć w jedną całość – wystarczy dobry pomysł na siebie, właściwa organizacja i wybór świadomych pracodawców.

dziecko i praca

Czy młoda mama znajdzie czas na pracę?

Wychowywanie dziecka i życie zawodowe często idą w parze. Pierwsze miesiące w życiu dziecka są jednak najważniejsze, dlatego ten czas najlepiej przeznaczyć na budowanie relacji rodzinnych. Niektóre mamy są w takiej sytuacji życiowej, która wymusza szybki powrót do pracy. Jeśli istnieje taka możliwość, warto robić to stopniowo. Najlepiej wrócić do pracy na część etatu lub wybrać takie zajęcie, które nie pochłania dużej ilości czasu, a jednocześnie zapewnia niewielki zarobek.

Powrót młodej mamy do pracy to często stresujący zarówno dla dziecka, jak i rodzica, etap w macierzyństwie. Mimo to często łączy się on z wieloma korzyściami dla obu stron. Pracująca mama spełniająca swoje plany i ambicje będzie spokojniejsza i szczęśliwsza. Z kolei dziecko, które zostaje pod opieką bliskich, buduje trwałe relacje z innymi członkami rodziny. W przypadku, gdy maluch uczęszcza do żłobka, klubu malucha czy przedszkola, ma okazję uczyć się świata wśród rówieśników, co korzystnie wpływa na jego rozwój.

Kiedy wrócić do pracy po urodzeniu dziecka?

Nie ma idealnego okresu, w którym należy wrócić do pracy. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji życiowej – predyspozycji mamy, rodzaju pracy czy charakteru dziecka. Urlop macierzyński trwa 20 tygodni, ale można go wydłużyć, biorąc dodatkowy urlop macierzyński (6 tygodni) lub korzystając z urlopu wychowawczego (jeśli jest się zatrudnionym na umowę o pracę przez minimum pół roku). Ten ostatni okres może trwać 36 miesięcy i być podzielony na raty lub na obu rodziców. Zarówno podczas urlopu macierzyńskiego, jak i wychowawczego, coraz więcej mam decyduje się na podjęcie pracy na umowę o dzieło lub umowę zlecenie, które nie mają wpływu na otrzymywanie zasiłku. Taki tryb pracy pozwala na podjęcie zajęcia zarobkowego przy jednoczesnym sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Jeśli maluch jest bardzo absorbujący i przywiązany do mamy, można skorzystać z udogodnień (np. chusty), dzięki którym pociecha jest blisko lub po prostu odroczyć moment, w którym ponownie wkroczymy na ścieżkę kariery zawodowej. Dobro dziecka jest w tej kwestii najważniejsze, dlatego, jeśli tylko sytuacja życiowa na to pozwala, zamiast powrotu na cały etat, lepiej pomyśleć na początek o częściowym zatrudnieniu lub bardziej dorywczej pracy.

Idealna praca dla mamy

Wychowywanie dziecka i życie zawodowe można połączyć, choć nie jest to łatwe. Dużym ułatwieniem w powrocie do pracy jest wyrozumiały i świadomy takich sytuacji pracodawca. Wiele nowoczesnych firm dba o relacje rodziców i dziecka, dlatego oferują elastyczne warunki, a w dużych korporacjach niekiedy zapewniają opiekę nad maluchem.

Jeśli powrót do pracy wynika z chęci powiększenia domowego budżetu nawet w niewielkim stopniu, najlepiej wybrać zajęcie, które nie wymaga dużej ilości czasu. Warto też skorzystać z pomocy bliskich czy specjalnych placówek (żłobka, klubu malucha), które zapewniają dzieciom różne atrakcje podczas nieobecności rodzica. Jaka praca pozwala łączyć płatne zajęcie i czas dla malucha?

1. Pisanie. Mama z pasją będzie dobrą blogerką. Pisanie o rodzinie, relacjach, podróżach, kuchni i innych zainteresowaniach może przyciągnąć wielu czytelników. Niestety jest to proces czasochłonny, jednak po zbudowaniu liczniejszej grupy odbiorców pojawia się możliwość płatnej reklamy na blogu, która staje się dodatkowym źródłem dochodu. Talent pisarski zachęca też do bycia Copywriterem, który tworzy specjalne teksty internetowe na zamówienie. Osoby początkujące, które chcą podjąć się takiego zajęcia, mogą skorzystać ze specjalnych platform, na których po rejestracji ma się dostęp do różnych zleceń. Mamy lubiące pisać, często znajdują zatrudnienie w agencjach marketingowych. Ci bardziej utalentowani mogą nawet wydać książkę. Obycie z treścią, pomysłowość i lekkie pióro to bardzo ważne cechy w tej branży.

2. Rękodzieło. Zakres tej dziedziny jest bardzo szeroki. Można wykonywać własnoręcznie wykonane ubrania, biżuterię, dodatki do domu i wiele innych rzeczy. Wszystko zależy od dobrego pomysłu. Zmysł artystyczny też jest ważny, jednak nie można zapominać, że trening czyni mistrza, a więc przy dobrych chęciach tak naprawdę każdy może nauczyć się szydełkowania J

3. Praca tymczasowa. Jest wiele agencji, które oferują zajęcia w trybie dorywczym. Im większe miasto, tym więcej ogłoszeń taka placówka będzie mieć w swojej ofercie. Wykładanie towaru czy prace porządkowe to tylko przykład zajęcia w takiej formie zatrudnienia.

4. Bezpośredni kontakt z pracodawcą. Dla wielu właścicieli otwartość i szczerość to bardzo ważne cechy. Jeśli więc poszukujesz zatrudnienia lub tymczasowego zajęcia, nie wahaj się skierować zapytanie do kierownika sklepu czy właściciela placówki, w której chcesz spróbować. Zawsze istnieje szansa, że dana firma teraz lub później będzie potrzebować nowego pracownika.

Podobne wpisy

Brak komentarzy

Zostaw komentarz