STREFA RELAKSU

Sposoby na chłodne wnętrza podczas upałów

chłodne wnętrza podczas upałów

Chłodne wnętrza w domu to Twoje marzenie w upalny dzień? Wbrew pozorom łatwo jest osiągnąć taki efekt. Jest przynajmniej kilka rozwiązań, które sprawią, że w pomieszczeniach utrzymuje się niska temperatura mimo gorąca panującego na zewnątrz. Co zrobić, żeby uzyskać przyjemny chłód w zaciszu domowym?

Pomieszczenia usytuowane szczególnie os strony południowej są w sezonie letnim narażone na dużą ilość słońca. Z jednej strony pozytywnie wpływa to na wystrój wnętrza – jest bardziej przytulnie i przestronnie. Z drugiej, w czasie upałów w takim pomieszczeniu jest równie gorąco i duszno, jak na zewnątrz. Aby poradzić sobie z wysoką temperaturą utrzymującą się w domu, warto najpierw ograniczyć dostęp światła. Kluczowym elementem, na którym trzeba się skupić, są więc okna.

chłodne wnętrza - zasłony zaciemniające

Jak zabezpieczyć okna przez słońcem?

Dlaczego w czasie upałów gorąco odczuwamy wypoczywając w domu? Przez otwarte okno przenika ciepłe powietrze, a cała jego powierzchnia działa jak soczewka dla promieni słonecznych, co ostatecznie powoduje wzrost temperatury w pomieszczeniu. Aby uzyskać chłodne wnętrza, pierwszym korkiem jest zabezpieczenie okien. Warto sięgnąć po sprawdzone rozwiązania, takie jak:

 1. Żaluzje – polecane są szczególnie w wersji drewnianej. Łatwa regulacja natężenia światła czy naturalny materiał to główne zalety takiej ochrony okna.
 2. Rolety – wykonane z grubego, dwuwarstwowego materiału mocno ograniczają dostęp światła do pomieszczenia. Do obniżenia temperatury zaleca się szczelniejsze rolety termoizolacyjne. Zaletą tego rozwiązania jest łatwy montaż i stosunkowo przystępna cena.
 3. Zasłony zaciemniające – takie modele wykonane są z materiałów gęsto tkanych. Są niezwykle grube, dlatego pozwalają uzyskać maksymalne przyciemnienie. Takie zasłony dbają o to, aby w słoneczny dzień w pomieszczeniu utrzymywał cień i chłód. Zaletą tego rozwiązania jest też duża prywatność.
 4. Markizy zewnętrzne – ograniczają nagrzewanie się pomieszczenia nawet o 10˚C. Jednocześnie dbają o to, by do wnętrza dostawała się optymalna ilość naturalnego światła. Wyglądają też bardzo nowocześnie.
 5. Panele okienne – to alternatywa dla tradycyjnych firan. Mają one postać równych rzędów, które można dowolnie przesuwać. Atutem tego rozwiązania jest charakter dekoracyjny paneli, dzięki któremu można w łatwy sposób stworzyć oryginalny wystrój.

chłód w domu - wentylator

Chłodne wnętrza – jakie urządzenia wybrać?

Oprócz ochrony okna przed nadmiarem promieni słonecznych pomocne są wszelkiego rodzaju urządzenia ochładzające pomieszczenie. W zależności od rodzaju są one podobnym wydatkiem do zabezpieczeń montowanych na oknach. Jednak w przeciwieństwie do nich, sprzęty te wyróżniają się prawie natychmiastowym efektem. Jak uzyskać chłodne wnętrza za pomocą specjalnego urządzenia?

 1. Wentylator – jest tak uniwersalny i ponadczasowy, że można go spotkać praktycznie w każdym domu. Jeśli klasyczny wentylator stojący na wysokiej nóżce jest niewystarczający, warto wybrać model osiowy w wersji podłogowej, który ma większą moc.
 2. Nawilżacz – nie daje imponujących efektów, choć wpływa na obniżenie temperatury. Para wodna wydostająca się z urządzenia delikatnie ochładza, a przy tym poprawia wilgotność w pomieszczeniu, co korzystnie wpływa na nasze zdrowie szczególnie podczas upałów.
 3. Klimatyzator – w związku z tym, że klasyczna klimatyzacja wiąże się z potrzebą odpowiedniej przebudowy instalacji, coraz popularniejsze stają się klimatyzatory przenośne. Dostępne są w formie monoblokowej, choć wymaga to montażu rury z wylotem przez okno, lub jako kilmatyzer (swoje działanie opiera na wodzie i wkładach chłodzących). Druga wersja urządzenia jest znacznie wygodniejsza, ponieważ może być używana w dowolnym pomieszczeniu, zachowując swój mobilny charakter.

Jak obniżyć temperaturę w domu?

Niższą temperaturę wewnątrz pomieszczeń można osiągnąć również za pomocą innych niż wymienione wyżej, sposobów. Do najprostszych należy:

 • Duża ilość kwiatów w pomieszczeniu np. paproci,
 • rozwieszenie mokrych ręczników w pomieszczeniu,
 • wanna zimnej wody,
 • wietrzenie pomieszczenia w porze porannej i wieczornej,
 • wyłączenie urządzeń elektrycznych z prądu.

Są też bardziej zaawansowane, a jednocześnie kosztowne rozwiązania, dzięki którym efekt chłodzenia jest nieco bardziej długotrwały. To przede wszystkim:

 1. Folia przeciwsłoneczna – występują w formie zewnętrznej i wewnętrznej. Pełnią różne funkcje – od dekoracyjnej, po zabezpieczającą. Folia przyczynia się także do ograniczenia przenikania cieplnego, co w efekcie pozwala obniżyć temperaturę w pomieszczeniu.
 2. System chłodzenia sufitowego – nowoczesna forma chłodzenia pomieszczeń. Jest to instalacja składająca się z paneli w strukturze podwieszanego sufitu. W systemie rur znajduje się zimna woda, która równomiernie ochładza masy powietrza w całym wnętrzu. Efekt chłodzenia w takim przypadku nie jest oszałamiający, ale odczuwalny.

Chłodne wnętrza, o których marzy wiele osób podczas upałów, to przy niewielkim nakładzie finansowym efekt możliwy do zrealizowania. Aby wzmocnić wrażenie niższej temperatury w pomieszczeniu, najlepiej zastosować jednocześnie kilka metod.

Podobne wpisy

Brak komentarzy

Zostaw komentarz