DEKORACJE

Najlepsza choinka na święta – jak dbać o świąteczne drzewko?

najlepsza choinka na święta

Choinka – ciężko wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia bez jej udziału. Mimo że w domach wciąż królują sztuczne drzewka, coraz więcej osób decyduje się na świeże okazy. A plusów tego rozwiązania jest wiele – przede wszystkim niezwykły klimat i zapach w domu. Zanim jednak wybierzemy konkretny rodzaj drzewka, warto poznać cechy najpopularniejszych choinek, czym kierować się przy ich zakupie, a także jakie są zasady pielęgnacji tego wyjątkowego, świątecznego symbolu.

Dlaczego warto wybrać żywą choinkę?

Żywą choinkę można z łatwością kupić u wielu sprzedawców, a w niektórych firmach dostępna jest nawet usługa jej wypożyczenia! Wystarczy wziąć drzewko na święta, a po ich zakończeniu oddać w tym samym miejscu. W ten sposób nie trzeba się martwić, co zrobić po Bożym Narodzeniu z żywym drzewkiem. Warto też zasadzić je w ogrodzie, aby wspierać ekologiczne rozwiązania. Świeża choinka będzie doskonale współgrać z modnym wystrojem, pełnym naturalnych materiałów. Świąteczne dekoracje wyglądają na niej wyjątkowo!

Jaką choinkę wybrać?

Ciężko jest wskazać najlepszy rodzaj choinki, który ma być jednocześnie gęsty, trwały i niedrogi. Każda z nich ma swoje atuty. Najpopularniejszy jest świerk pospolity. Choć ma ładny kształt i pachnie, jego igły opadają już po około 3 tygodniach. Bardziej efektowny jest świerk kłujący, który ma nieco srebrzysty odcień. Choć jest trwały, bo utrzymuje się nawet przez 5 tygodni i pięknie pachnie, jak sama nazwa wskazuje, jego igły są ostre. Do najtrwalszych należy sosna pospolita. Utrzymuje igły nawet przez 8 tygodni, ma wyczuwalny zapach, ale jej pokrój jest dość luźny i rzadki. Choinką na długi czas jest również jodła kaukaska. Utrzymuje igły nawet przez 8 tygodni i jest gęsta. Do jej słabych stron można zaliczyć brak zapachu oraz dość wysoką cenę.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie żywej choinki?

Jest bardzo wiele cech choinki, dzięki którym można u sprzedawcy rozpoznać, czy model, który nas interesuje, jest rzeczywiście świeży. Przede wszystkim ważny jest kolor. Intensywna zieleń jest charakterystyczna dla drzewka, które zostało niedawno ścięte. Nie powinny się na nim pojawić brązowe, wysuszone końcówki, będące oznaką rychłego opadania igieł. Świeże choinki są nie tylko mocno zielone, ale i elastyczne. Po potrząśnięciu drzewkiem oraz przeciągnięciu dłoni po gałązkach igły nie opadają.

Co zrobić, aby choinka była gęsta i nie gubiła igieł?

Zanim żywa choinka trafi do docelowego pomieszczenia, powinna być przez kilka dni zahartowana, czyli postawiona w chłodnym miejscu np. na strychu lub w garażu. Po zakupie trzeba też uciąć około 3 cm długości pnia, a następnie zanurzyć go na kwadrans w ciepłej wodzie, po czym umieścić w naczyniu z chłodną wodą. Ważne jest również miejsce, w jakim umieszcza się drzewko. Choinki nie powinno się stawiać obok kaloryfera i innych źródeł ciepła, takich jak kominek. Nieodpowiednim miejscem są też lokalizacje blisko korytarza, czy przeciągów. Najlepiej też wieszać na drzewku światełka LED, które nie nagrzewają igieł i nie powodują ich szybkiego opadania.

Podobne wpisy

Brak komentarzy

Zostaw komentarz