DZIECKO

Pranie i pielęgnowanie ubranek dla niemowląt

Pranie ubranek niemowląt

Pranie odzieży dla dorosłych jest na ogół proste – do wyboru mamy mnóstwo proszków, płynów i innych preparatów. Jednak w przypadku małych dzieci, sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana. Skóra maluszków jest niezwykle delikatna, podatna na podrażnienia i reakcje alergiczne. Ich ubranka wymagają więc specjalnej pielęgnacji i łagodnych środków. Czy pranie ciuszków dla maluszków jest skomplikowane? O czym warto pamiętać, odświeżając niemowlęcą garderobę?

pranie ubranek maluchów

Pranie, czyli pielęgnacja

Proces prania ubranek dla małych dzieci jest niezwykle ważny z wielu powodów. Skóra niemowląt jest bardzo cienka, dlatego nie chroni tak dokładnie, jak w przypadku dorosłych. Ubranie ma z nią bezpośredni kontakt, a więc powinno być dobrze oczyszczone zarówno z zanieczyszczeń i plam, jak i substancji, które stosowane są do zabezpieczenia odzieży w transporcie. Właśnie dlatego ważne jest pranie garderoby maluszka przed pierwszym założeniem. Takich rzeczy dotyka wiele osób, od całego procesu produkcji, po ułożenie w sklepie. Warto wiec zadbać o to, aby kupione ubranka od razu trafiły do pralki, co jest najbezpieczniejszym rozwiązaniem.

W czym prać ubranka dziecka?

Wybór odpowiedniego preparatu do prania małych ubranek jest kluczowy dla bezpieczeństwa maluszka. Produkt, który nie został odpowiednio przebadany i ma w swoim składzie mocne składniki może okazać się szkodliwy dla dziecka. Czym powinien charakteryzować się dobry środek do prania ubranek dla najmłodszych?

 • Środek do prania powinien posiadać atesty, czyli być przebadany dermatologicznie. Taka informacja powinna widnieć na etykiecie produktu.
 • Preparat nie może mieć w swoim składzie silnych substancji drażniących chemicznie. Są to wybielacze, barwniki, czy mocne substancje zapachowe.
 • Najbezpieczniejsze jest pranie w środku, który wykorzystuje w swoim działaniu aktywny tlen.

Wybór produktów do prania dla najmłodszych jest bardzo duży. Wśród tych najpopularniejszych można wyróżnić:

 1. Płatki mydlane. Są pozbawione enzymów i hipoalergiczne, czyli bezpieczne dla niemowląt. Nadają się do prania ręcznego, jak i mycia w pralce. Nadają się do prania w wysokich temperaturach nawet tych delikatnych tkanin.
 2. Proszki do prania. W wersji dla niemowląt nie powinny mieć w składzie enzymów i barwników. Proszek do prania można użyć do delikatnych ubranek. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, aby środek dobrze wypłukiwał się z tkaniny.
 3. Mleczka/Balsamy do prania. Są to płynne środki, które lepiej się wypłukują z ubranek. Tak jak pozostałe środki, powinny być pozbawione enzymów i barwników. Niekiedy w ich składzie można znaleźć substancje zmiękczające i dodatki wspierające strukturę ochronną, typu ekstrakt z bawełny czy cząstki lipidów.
 4. Płyny/Koncentraty do płukania. Wykorzystuje się je, aby pranie było lepiej wypłukane z proszku. Podobnie jak środki piorące, nie powinny zawierać barwników i silnych substancji zapachowych, mogą być za to wzbogacone delikatnymi składnikami pielęgnującymi typu ekstrakt z aloesu, pantenol, czy cząsteczki lipidów. Płyny i koncentraty do płukania w przypadku ubrań dla dzieci łagodnie zmiękczają tkaniny, ułatwiają prasowanie, minimalizują gniecenie się materiału, a nawet chronią przed mechaceniem.

Ważne jest to, aby wybierając produkt, stosować się do zaleceń producenta. Nie wszystkie płyny i koncentraty nadają się dla niemowląt. Przykładowo niektóre z nich są przeznaczone dla dzieci powyżej pierwszego miesiąca życia. Pranie ciuszków najmłodszych powinno być oparte na środkach odpowiednich dla ich wieku.

delikatne pranie garderoby niemowąt

Jak prać i pielęgnować ubranka dla niemowląt?

Ze względu na delikatność maluszków, pranie takiej garderoby nie ogranicza się jedynie do ustawienia codziennego programu w pralce. Odświeżając ubranka najmłodszych, trzeba zadbać o wiele kwestii, zarówno jeśli chodzi o dobór środka, jak i sposób suszenia. Oto praktyczne wskazówki:

 • Pranie ubranek dla niemowląt najlepiej ustawić na zakres temperatury minimum 60 lub 90 stopni. Dzięki temu będą dobrze zdezynfekowane i oczyszczone.
 • Ze względu na pranie ubranek w wysokiej temperaturze, najlepiej wybierać garderobę wykonaną z bawełny, która dobrze znosi takie sposoby czyszczenia.
 • Po praniu należy sprawdzać, czy ubranka zostały dobrze wypłukane ze środka piorącego. Może się zdarzyć, że w odzieży pozostaną drobinki preparatu szczególnie wtedy, gdy pralka jest mocno załadowana. W razie wątpliwości dobrze jest ustawić dodatkowe płukanie.
 • Aby łatwiej pozbyć się uciążliwych plam z ciuszków dla małych dzieci, należy od razu namoczyć je w chłodnej wodzie na około pół godziny (ciepła woda może utrwalić zabrudzenie). Można też ustawić pranie przynajmniej na 90 stopni, użyć szarego mydła do zaprania plamy lub odrobiny wybielającego soku z cytryny.
 • Suszenie ubranek na zwykłej, rozkładanej suszarce nie tylko jest proste i wygodne, ale też pozwala nawilżyć suche powietrze w pomieszczeniu, co sprzyja zdrowiu maluszka. Można je też rozłożyć na kaloryferze, pamiętając o jego wcześniejszym odkurzeniu. Warto również w porze wiosenno-letniej suszyć odzież na słońcu, które dodatkowo wybieli jasne ubranka. Świetnym rozwiązaniem jest zakup suszarki bębnowej. Taki sprzęt ma często specjalne programy do ubrań dla dzieci. Suszy je w wysokiej temperaturze, stając się alternatywą dla prasowania.
 • Ciuszki maluszka wymagają dokładnej dezynfekcji, ponadto dziecko przy długim leżeniu będzie odczuwać dyskomfort od zagnieceń materiału. Ważne jest więc, aby prasować ubranka przynajmniej w jego pierwszych miesiącach życia.

Po wysuszeniu i wyprasowaniu najlepiej przechowywać ubranka w szufladach. Aby ich porządkowanie było łatwiejsze, wystarczy użyć specjalnych organizerów, dzięki którym podzielenie garderoby na różne rodzaje będzie proste i wygodne.

Podobne wpisy

Brak komentarzy

Zostaw komentarz